Türkiye Genelinde 81 İlde uygulanan EGEDES ( Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi) Rize merkezde de denetime başladı.Egzoz emisyonu yaptırmayan sürücülere 2.815TL idari Para cezası uygulanıyorKonuyla ilgili Rize Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünde görevli Şube Müdürü Hızır Osman Aslıyüksek sürücüleri uyardı.Rize Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl müdürlüğü EGEDES projesi ile egzoz nedeniyle çevreyi kirleten araçları sadece birkaç dakikada tespit ediyor.

Egzoz muayenesi yapılmamış her araç kontak açtığında iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik, çevre felaketi ve hava kirliliği gibi sorunlara neden oluyor.

EGEDES, trafiği aksatmadan ve araçları durdurmadan plaka tanıma sistemi ile egzoz muayenesi yapmayan araçları elektronik olarak anında tespit ederek denetliyor.

Bu proje ile denetimlerin etkinliğini yükselterek vatandaşların egzoz emisyon ölçümleri konusundaki farkındalığının arttırılmasın ve ölçüm yapılmayan araç sayısını düşünmeye çalışarak ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin azaltılmasını sağlıyor.

Havamızı ve çevremizi kirlikten unsurların başında araçlarımızdan çıkan egzoz gazı geliyor.

Egzoz gazlarının çevreye verdiği hasarın maalesef telafisi yok.

EGEDES ile çevre kanunu gereğince egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırma yükümlülüğünü yerine getirmediği tespit edilen motorlu taşıt sahiplerine 2.815TL idari para cezası uygulanacağı duyuruldu.


Editör: Tunahan Kalender