Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türk Kızılayı Edirne Şubesi’nce, kentin en yoğun caddesi olan Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen kan bağışı kampanyasına katıldı. Kan bağışı yapan Gürkan, Türkiye’deki tüm belediye başkanlarını kan bağışlamaya davet ederken, Türk Kızılayı Şube Başkanı Kadir Çakay da Edirne’nin Türkiye’de kan alımlarını en fazla arttıran il konumunda olduğunu söyledi.

Türk Kızılayı Edirne Şubesi, kentin en yoğun caddesi olan Saraçlar Caddesi’nde kan bağışı kampanyası düzenledi. Kan bağışı kampanyasında vatandaşlar destek verirken; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da katıldı. Gürkan, herkese örnek olmak amacıyla kan bağışı kampanyasına katıldığını belirtirken; Türkiye’deki tüm belediye başkanlarını kan vermeye davet etti. Türk Kızılayı Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay ise kanın tek kaynağının insan olduğunu vurgularken; Edirne’nin, Türkiye’de kan alımlarının en fazla arttıran il olduğunu söyledi.

BELEDİYE BAŞKANLARINA KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Belediye Başkanı Gürkan, kan bağışının önemine dikkat çekerken; “Bugün de herkese örnek olma amacıyla kan vermeye geldik. Türkiye’de toplumun önündeki tüm insanların, bu şekilde kan vererek bir örnek oluşturmasını temenni ediyorum. Ülkemizdeki tüm belediye başkanlarını da kan vermeye davet ediyorum. Kan vererek bulundukları şehirde herkese örnek olsunlar. Ülkemizin kan ihtiyacını başka türlü karşılama şansımız yok” ifadelerini kullandı.

“EDİRNE KAN ALIMINDA BİRİNCİ SIRADA”

Türk Kızılayı Şube Başkanı Çakay da Edirne’nin, Türkiye’de kan alımlarını en fazla arttıran il olduğunu açıklarken; “Kanın tek kaynağı insan, laboratuvarlarda üretilmiyor. Kan alımlarında Edirne, kan alımlarını en fazla arttıran birinci il konumundadır. Bu da Edirne’nin can veren, hayat veren belediye başkanları sayesindedir. Bugüne kadar Edirne’de kan sıkıntısı yaşamadıysak; hangi il ya da ilçemize gidersek tüm belediye başkanlarımız bize sonsuz destek veriyorlar. Edirne Belediye Başkanlarına, ‘Hayat veren başkan’ adını vermek istiyorum. 1 kan, 3 can kurtarır” diye konuştu.(DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha