Arife Defne ARSLAN/SİVAS, (DHA) - SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ)  İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü tarafından Divriği Konakları konulu belgesel film hazırlandı.
Mimari yapısıyla ön plana çıkan Divriği Konakları SCÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Radyo ve Televizyon Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ozan Özpay’ın çektiği ‘Divriği Konakları’ belgeseli ile tanıtıldı. Çekilen belgeselde Divriği’nin evleri her yönüyle belgesele konu oldu. Atatürk ve Kongre Müzesi’nde düzenlenen belgesel gösterimine Vali Salih Ayhan, il protokolü katıldı.
Gösterimin ardından açıklama yapan Vali Salih Ayhan, "Bu tarz çalışmaları daha sık yapmak tarihe olan vefa borcumuzu ve hassasiyetimizi artırır. Hakikaten Divriği özel bir yerdir. ‘Sivas’ın incisi’ diyoruz. Sivas’taki kültür ve turizm anlamında adeta merkezi olacak pozisyonda olan bir ilçemiz. Daha çok çalışmamız lazım. Şu an adeta Sivas Divriği’ye gittiğimiz zaman nefes alacağımız çalışmalar ortaya koyduk. Ama bu yetmez. Korumak ve kullanmak dengesini tam bulduğumuz zaman bu konakları da hayatımızın içine almak bizler için önemli. Ecdada bir vefa borcumuz var. Ecdadın eserleri koruyup kollamak ve bunları gelecek kuşaklara aktarmak asli görevimiz" dedi.
Belgesel hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Ozan Özpay ise, "Belgeselde mekânsal yansımaları anlatmaya çalıştım. Divriği insanlarının hafızalarında yer eden anılarını oluşturan Divriği Konaklarının bugüne kadar ulaştırılmasına katkı sağlayan herkese de teşekkür ederim" diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha