Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, ortak bildiri yayımladı.ANKARA (İGFA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kazak mevkidaşı Muhtar Tileuberdi,Türkiye-Kazakistan Ortak Stratejik Planlama Grubu Yedinci Toplantısı'nın ardından ortak bildiri yayımladı. Bildiride, Türkiye ile Kazakistan arasındaki Ortak Stratejik Planlama Grubu Yedinci Toplantısı'nı 24 Şubat'ta Nur-Sultan’da verimli bir şekilde gerçekleştirdiği belirtildi.

Taraflar, 2 Mart 2022 tarihinde Türkiye ile Kazakistan arasında diplomatik ilişkilerinin tesisinin 30. yıldönümünün kutlanacağını hatırlatarak, iki kardeş ülkenin ortak tarih, dil ve kültüre dayalı ilişkilerini ve işbirliğini etkin bir şekilde geliştirmeye devam etmeye ve bölgedeki barış ve istikrara katkıda bulunacak şekilde işbirliğini derinleştirmeye yönelik niyetlerini teyit ettiler.

Kardeş Türk ve Kazak halkları arasındaki beşeri temasların arttırılmasının ikili ilişkilerin tüm veçhelerinin daha da gelişmesine katkı sağlayacağı vurgulanırken, Afganistan’da kalıcı istikrarın sağlanmasına yönelik bölgesel işbirliğine dair yoğun istişarelerde bulunulmasının önemi vurgulandı. Toplantıda ayrıca, Kazakistan’ın Astana Süreci çerçevesinde Suriye’de siyasi bir çözüme ulaşılması çabalarına verdiği desteğin altı çizildi.

https://twitter.com/TC_Disisleri/status/1496826141432238083

Kaynak: igf