Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA) - ANTALYA Süper Amatör Lig'de mücadele eden Kaş Kınkspor, yararına düzenlenen foklorik deve güreşinde 80 deve yarıştı.

Kınık Mahallesi'nde, Kaş Kınıkspor yararına deve güreşleri yapıldı. Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Kınıkspor Deve Güreşleri Festivali'ne Antalya'nın Kumluca ve Demre ilçeleri ile Muğla, Aydın, Denizli, Manisa ve İzmir'den 50 deve katıldı. Kınıkspor Sahası'nda yapılan güreşleri Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Kaş İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Erol, Ak Parti İlçe Başkanı Koray Bilgin, CHP İlçe Başkanı Mehmet Vural Arıkan, belediye meclisi üyeleri, mahalle muhtarlarınında aralarında bulunduğu yaklaşık 6 bin kişi izledi.

Karnaval havasında geçen güreşlerde 50 deve foklorik güreş yaptı. Bazı develer alandan kaçtı, bazı develer birbirine uyguladıkları kilit oyunuyla güreşi yerde bağladı. Güreşlerde düzenlenen Kaymakamlık Kupası'nda İzmir Tire'den 'Gittim' adlı deve ile Kumluca'dan 'Aslan Bey' karşılaştı. Belediye başkanlığı kupasında Aydın İncirliova'dan 'Olcay' ile Demre'den 'Acar' adlı deve, Kınıkspor Kulüp Başkanlığı Kupası'nda Aydın'dan 'İkizler' adlı deve ile Kumluca'dan 'Patara' adlı deve güreşti. Güreşler sonunda her iki deve sahiplerine şampiyonluk kupası verildi. Kupaları Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Erol, Kaş Kınıkspor Kulüp Başkanı Ayhan Yıldırım verdi. Dört adayın yarıştığı Kınık Deve Güreşleri Ağalığı'nı 100 bin lira ile Yasemin Taylı kazandı. Taylı, ağalık koçunu bağışladı.

Güreşleri düzenleyen Kaş Kınıkspor Kulübü Başkanı Ayhan Yıldırım, "Deve güreşleri, yörük kültürünün bir parçası. Bölge insanımızın neredeyde yüzde 90 yörük kültüründen geliyor. Bu kültür bu yörede unutulmaya yüz tutmuştu. 4 yıldır düzenlediğimiz deve güreşleri ile bu kültürü yeniden yöre insanı ile buluşturduk. Yeniden tanıştırdık. Bugün tam bir şölen yaşandı. Amacımız insanımıza bu seyri yaşatırken, Kaş Kınıkspor'a da gelir sağlamak. Deve güreşi kültürünü yaşatarak, gelecek kuşaklara taşımak" dedi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha