DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ayı enflasyon verilerine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi. Karal, “Doğal gaz fiyatları için ‘sıfır fiyat’ yönteminin uygulanmasının, enflasyon rakamlarının düşük gösterilmesinde etkili olduğu iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

TÜİK, geçtiğimiz günlerde mayıs ayı enflasyonunun aylık yüzde 0,04, yıllık 39,59 olduğunu açıklamıştı. Enflasyon Araştırma Grubu ise enflasyonu aylık yüzde 7,35, yıllık 109,01 olarak hesaplamıştı. TÜİK’in enflasyon ölçümünde doğalgaz fiyatı sıfır kabul edilmişti.

Enflasyon farkının temmuz ayında maaşlara yansımasından önce DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Hasan Karal, konuyu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sordu.

TBMM’ye yazılı soru önergesi veren Karal, “Enflasyonu ‘seçim yatırımı olarak verilen bedava doğal gaz’ ile düşük göstererek temmuz ayında işçi, memur ve emeklilere verilecek olan enflasyon farkının daha düşük gösterilmesi mi amaçlanmıştır?” diye sordu.

İşçi, memur ve emekliye ayda 300 lira yük mü?

Karal’ın yazılı soru önergesinde, Bakan Şimşek’in yanıtlaması istediği sorular şöyle:

Yeniden Refah Partisi Ardeşen Aday Tanıtımı Yapıldı Yeniden Refah Partisi Ardeşen Aday Tanıtımı Yapıldı

1) TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon verilerinin, doğal gaz fiyatları için "sıfır fiyat" yönteminin uygulanmasının etkili olduğu iddiaları doğru mudur?

2) Enflasyonu ‘seçim yatırımı olarak verilen bedava doğal gaz’ ile düşük göstererek temmuz ayında işçi, memur ve emeklilere verilecek olan enflasyon farkının daha düşük gösterilmesi mi amaçlanmıştır?

3) Gerçekte aylık yüzde 7’leri aşan enflasyonun yüzde 0 olarak gösterilmesiyle, ilk altı aylık enflasyon farkının maaşlara daha az yansıması ve gelirin olması gerekenden daha düşük olması anlamına gelecek olan bu rakamsal oynamanın, baz etkisi de yaratarak her ay işçi, memur ve emeklilere ortalama yaklaşık 300 lira yük getireceği iddiaları doğru mudur?

4) Seçim yatırımı olarak faturaları sıfırlayan akabinde bunu sürekli bir şekilde ücretli çalışanlar ve emeklilere ödetme yoluna giden hükümet işçinin, emeklinin, memurun hakkını nasıl verecektir?

ENAG ile TÜİK arasındaki uçurum

5) Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) Mayıs ayı enflasyon oranı yüzde 7.35, yıllık enflasyon ise yüzde 109,01 iken; vatandaşlar markette, çarşıda, pazarda, sokakta, sanayide ve her alanda yüksek enflasyonla boğuşurken TÜİK aradaki uçurum kadar farklı verileri nasıl ve hangi rakamlara göre hazırlamaktadır?

6) Markette, kasapta etin kilosu 500 liraya çıkmış, sağlık harcamaları enflasyonu yüzde 17 olmuş, sepette bulunan 400’den fazla ürünün fiyatı artmışken TÜİK’in sanki hiç fiyat artışı gerçekleşmemiş gibi enflasyonu neredeyse sıfır (0) olarak açıklamasının izahı nedir?

Editör: Medya Laz