Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA) - Denizli Büyükşehir Belediyesi Hocalı Soykırımı'nın 30. yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Hocalı Soykırımı'nı asla unutmayacaklarını belirtti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 26 Şubat 1992'de, 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı Soykırımı'nın yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenledi. Tören, Büyükşehir Belediyesinin Hocalı Soykırımı anısına yaptığı Azerbaycan Karabağ Parkı'ndaki Hocalı Soykırımı Anıtı önünde düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tarafından Hocalı Soykırımı Anıtı'na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Azerbaycan Milli Marşı ve İstiklal Marşı çalındı. Kazım Kaynak Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Busenaz Çete tarafından Hocalı Soykırımı'nı anlatan şiir okundu.  Başkan Osman Zolan, burada yaptığı konuşmada, 26 Şubat 1992'de yaşanan Hocalı'da yaşanan soykırımın asla kabul edilemez olduğunu, o gün tüm dünyanın yaşananlara göz yumduğunu vurguladı.
 
'O GÜN ADALET SUSMUŞ, İNSANLIK UNUTULMUŞTUR'
Başkan Zolan, kendine 'çağdaş, batılı, insan haklarına saygılıyım' diyen ülkelerin o soykırıma sağır ve kör kaldığını, adalet sustuğu ve insanlığın unutulduğunu belirterek, "Şükürler olsun ki bugün bir millet, iki devlet dediğimiz, Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti iki devlet olarak kardeşliği her geçen gün pekişerek devam ediyor. Azerbaycan'ın ordusuyla yapmış olduğu harekat sonrasında 30 yıl işgal altındaki Karabağ'ı geri alması da bizleri mutlu etmiştir. Çünkü biz bir milletiz. Onların mutluluğu, bizim mutluluğumuzdur. Onların hüznü, bizim hüznümüzdür. Bu soykırımın unutulmaması için Azerbaycan'la bir millet ve kardeş olduğumuzu, acılarını hissettiğimizi göstermek için bu soykırım anıtını Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak 2016 yılında yapmaya karar verdik. İçerisinde bulunduğumuz parkında adı Azerbaycan Karabağ Parkı oldu. Artık bu park, anıt burada durdukça kardeşliğimiz pekişecek. Bu yapılan soykırım unutulmayacak" diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha