Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’da başlayan yasak dönemi 1 Eylül itibariyle sona eriyor. Balıkçı tekneleri 1 Eylül’de başlayacak yeni av sezonu için bu gece  ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacak ve sezona başlayacaklar. Balıkçılar 1 Eylül’de tekneleri ile denize açılarak 4,5 ayın ardından son hazırlıklarını tamamlamış şekilde denize açılmak için beklemeye başlarken yeni sezondan umutlu olduklarını söylediler.

Bu yıl denizden oldukça beklentileri olduğunu ifade eden Hakkı Kuru, "2022 sezonu nasip olursa bu gece saatlerinden itibaren başlıyor. Bütün balıkçı arkadaşlarımıza hayırlı olsun. Şu ana kadar denizde palamut iyi görünüyordu fakat deniz suyunun aşırı ısınmasıyla beraber palamut açığa çıktı. Biz balıkları ne kadar derinde buluruz belli değil. Muhakkak Karadeniz'de ki bu balıkçı arkadaşlar bir yerlerde bulurlar. Sahilde pek görünmüyorlar. İnşallah sezon iyi olur. Balıkçılar zaten şu ana kadar umutla yaşamıştır. Umudumuzu kaybetmiyoruz, umutla yaşamaya devam edeceğiz. Hazırlıklarımıza ilk önce gemilerimiz tersaneye girdi. Sonar cihazları takıldı. Ağın yırtıkları dikildi. 4 ay zarfında bütün hazırlıklar yapıldı. Tamir edilen ağlarda şuanda tekneye alınıyor. Gece saat 12'ye kadar hazırlanıp denize çıkacağız. Eğer çok balık olursa ucuz balık vatandaşımız yer ama bu masraflara göre biraz zor görünüyor. Tabi ki biz istiyoruz ki bu balık zengin yiyeceğinden çıksın ki orta halli aileler, durumu olmayan aileler yesin. Herkesin balık yemesini istiyoruz. Biz bol tutalım herkes yesin" ifadelerini kullandı.

Sezonun zorlu geçeceğini söyleyen Kuru, "Çok zorlu bir sezon yaşayacağız. Önceden ÖTV'li mazotla normal mazot arasında fiyat farkı vardı. Ama bu fiyat farkı kapandı. Arada 2 lira gibi bir fark var. Buda çok cüzi bir fark. Bizi tatmin etmeyecek bir fark. Mazot ve diğer ihtiyaçlar, gemici maaşları her şey yüzde 70 arttı. Mazot yüzde 200 artmış durumda. Bu masraflar belimizi bükecek gibi duruyor.  Devletimiz ÖTV'siz yakıtı diğer normal yakıtın yarısına getirmesi gerekiyor. Yoksa bu balıkçı denize çıkıp da balık tutmasına imkan yok" dedi. 

denizciler-hazirliklarini-tamamladi-bu-gece-vira-bismillah-diyecekler-1.jpgdenizciler-hazirliklarini-tamamladi-bu-gece-vira-bismillah-diyecekler-2.jpg

Editör: Tunahan Kalender