Değerli Çay Üreticilerimiz, bölgemizin en önemli geçim kaynağı olan Çay ve onun koruyucusu ve garantisi olan ÇAYKUR ne yazık ki her zamankinden çok daha büyük bir tehlike içinde.

Varlık Fonuna devredildiği 2017 yılından bu yana Çaykur’un geleceğinin her zamankinden çok daha fazla risk altında olduğunu belirterek Varlık Fonu’ndan bir an önce çıkartılması gerektiğini söylemiştik.

Meclise Kanun teklifi olarak önerdiğimiz, kamuoyuyla da paylaştığımız ve destek verilmediği için kabul edilemeyen Çay Kanununda Çaykur’un Varlık Fonu’ndan çıkartılacağını yazmıştık.

“ÇAYKUR’un Varlık Fonu kapsamından çıkarılması

Madde 17- (1) Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) Türkiye Varlık Fonu kapsamı dışına çıkarılmıştır.”

 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Kalkınma Holdinginin (ADQ) Başkanı Muhammed Hasan el Suwaidi, İngiliz Financial Times gazetesine açıklamalarda bulunmuş. Zayıflayan Türk lirası ve yüksek enflasyonun ekonomik kriz ihtimalini doğurduğunu ancak kendileri için büyük alım fırsatı ortaya çıkardığını söylemiş. Türkiye Varlık Fonu’yla -kendi portföyündeki bazı şirketler dahil- ‘birkaç fırsat’ üzerindeki görüşmelere çoktan başlamışlar. Peki, satılacak bir şey bulabilecekler mi sorusuna da yanıtı vermiş: “ bazı kenarda kalmış varlıkları bulunuyor

Buradan anlaşılıyor ki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Varlık Fonu’ndaki şirketlerle ilgili olarak AKP hükümeti ile görüşmelere başlamışlar.

İşte bu nedenle diyoruz ki ÇAYKUR TEHLİKE ALTINDADIR. Bir sabah uyandığımızda ÇAYKUR’un satılmış olduğunu görebiliriz.

İşte bu nedenle diyoruz ki ÇAYKUR BİR AN ÖNCE VARLIK FONU’ndan çıkarılmalıdır, çıkartılmalıdır.

Değerli Çay Üreticilerimiz, Yarın çok geç olmadan bugünden ÇAYKUR’a sahip çıkmak zorundayız.

Yapılacak iş çok kolay ;

Hemen beklemeden

-          Çay üreticisini ve çay sektörünü koruyacak ÇAY KANUNU’nu çıkartalım. Meclise Sunduğumuz Çay Kanunu kabul edilirse ZATEN Çaykur yasa gereği Varlık Fonu’ndan çıkmış olacak.

Ya da AKP hükümetine ve Cumhur İttifakına sesleniyoruz belli oldu ki Çay Kanunu ile ilgili başka hesaplarınız var o zaman

-          ÇAYKUR’u VARLIK FONU’ndan çıkartın. Nasıl ki tek imza ile ÇAYKUR’u Varlık Fonu’na aldıysanız gene tek imzayla ÇAYKUR’U VARLIK FONU’ndan çıkartın.

Eğer bu yapılmazsa ÇAY’ın ve ÇAYKUR’un geleceği tehlike altındadır demektir.

Bu duruma karşı şimdiden siyasi düşüncelerimizi bir kenara koyarak hep birlikte tepkilerimizi ortaya koymak zorundayız.

Hep birlikte “ ÇAYKUR HALKIN MALIDIR, SATAMAZSINIZ! “ demeliyiz.

Çaykur’a sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.

Saygılarımla. 18.01.2022

Saltuk DENİZ

CHP RİZE İL BAŞKANI

Editör: Neco Yarıcı