Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Artvin Yusufeli Barajı ve HES, Yeni Bağlantı Yolları ve Tünelleri, Yeni Yerleşim Bölgesi Açılış Töreni'nde "Yusufeli Barajı ve HES, 275 metre yüksekliğiyle ülkemizde ilk, dünyada ise kendi sınıfında beşinci sırada yer almaktadır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan 11 yıl önce 2023 hedefleri sözüyle milletimizin huzuruna çıkarken birileri dudak bükmüş, kendi akıllarınca dalgalarını geçmişlerdi. Aradan geçen yıllarda, her ne kadar birileri sürekli enerjimizi ve vaktimizi heba etmek için çabalasa da, Türkiye, bölgesel liderliği aşıp küresel düzeyde söz sahibi olma konumuna gelmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Artvin Yusufeli Barajı ve HES, Yeni Bağlantı Yolları ve Tünelleri, Yeni Yerleşim Bölgesi Açılış Töreni'ne katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında, törene katılanları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün, Cumhuriyet tarihinin en gurur verici eserlerinden Yusufeli Barajı’nın yanı sıra, bu eserin mütemmim cüzleri olarak gördüğümüz bağlantı yolları ve tünelleri ile yeni yerleşim bölgesinin açılış töreni vesilesiyle sizlerle birlikteyiz. Barajımızın, yollarımızın, tünellerimizin ve yerleşim yerimizin ülkemize, milletimize, bilhassa da siz Yusufelili kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yusufelililerin bu eserin ülkeye kazandırılması için evlerini, iş yerlerini ve geçmişlerini geride bıraktıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her ne kadar kendilerine daha modern evler, iş yerleri, yepyeni bir ilçe inşa etmiş olsak da bunların hiçbirinin Yusufelili kardeşlerimizin yaptıkları fedakârlığın karşılığı olamayacağını biliyoruz. Öncelikle, her bir Yusufelili kardeşime ülkemizin ve milletimizin geleceği için sergiledikleri takdire şayan fedakârlık sebebiyle şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum” diye ekledi.

“YENİ YUSUFELİ, ESKİSİNİN İKİ KATI BÜYÜKLÜKTE BİR ALANA SAHİP”

Yeni Yusufeli’nin, 2 bin 698 konut, 507 köy evi, 296 iş yeri, 37 dükkânlı bir sanayi sitesi, 25 yataklı hastane, anasınıfından lisesine kadar 9 okul, yurt, spor salonu, 7 köy, tüm kamu ve hizmet binaları ile sıfırdan kurulduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, altyapısı ve üstyapısıyla oldukça ferah bir şekilde tasarlanan yeni Yusufeli’nin, eskisinin iki katı büyüklüğünde bir alana sahip olduğunu belirtti.

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin, 100 katlı bir gökdelene denk olan 275 metre yüksekliği ile Türkiye’de ilk, dünyada da kendi sınıfında beşinci sırada yer aldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kurulu gücü 558 megavat olan bu barajda üretilecek yıllık 1 milyar 900 milyon kilovatsaat enerji, ekonomimize senelik 5 milyar liralık katma değer temin edecektir. Bu baraj aynı zamanda, Çoruh Nehri’nin devamındaki Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı Barajlarının en yüksek verimle çalışmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.  

Su depolama kapasitesi 2,3 milyar metreküp olan Yusufeli Barajı’nın enerji üretim kapasitesinin 2,5 milyon konut veya 750 bin TOGG otomobilin enerji ihtiyacını tek başına karşılayacak düzeyde olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Velhasıl, Türkiye’nin en çetin coğrafyasında, barajı, santrali, yeni yerleşimi ve yollarıyla birlikte 34 milyar liralık bir maliyetle, dikkat edin, buraya ne yatırdık biliyor musunuz? 34 milyar lira. Böyle bir yatırımla Türkiye Yüzyılı’na yakışır bir eseri millî bütçeden karşılayarak Artvin’imize, Yusufeli’mize kazandırdık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bundan 11 yıl önce 2023 hedefleri sözüyle milletimizin huzuruna çıkarken birileri dudak bükmüş, kendi akıllarınca dalgalarını geçmişlerdi. Aradan geçen yıllarda, her ne kadar birileri sürekli enerjimizi ve vaktimizi heba etmek için çabalasa da, Türkiye, bölgesel liderliği aşıp küresel düzeyde söz sahibi olma konumuna gelmiştir. Çeyrek asır önce hayal dahi etmekte zorlandığımız demokrasi ve kalkınma standartları, bugün günlük hayatımızın tabii birer parçasıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli Barajı ve HES'i Hizmete Açtı galerisi resim 2

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli Barajı ve HES'i Hizmete Açtı galerisi resim 3

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli Barajı ve HES'i Hizmete Açtı galerisi resim 5

Artvin'de sokakta tabancayla karısını öldüren kişi intihar girişiminde bulundu Artvin'de sokakta tabancayla karısını öldüren kişi intihar girişiminde bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli Barajı ve HES'i Hizmete Açtı galerisi resim 14

Editör: Tunahan Kalender