ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Belediyesi Tesisler Müdürlüğü ve Çukurova Halk Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle, Yüzüncüyıl Cemevi'nde arı yetiştiriciliği kursu açıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kursta, arı bakımından besleme tekniklerine, hastalık ve zararlılarla mücadeleden modern arıcılık yöntemlerine, temel arıcılık kuralları, üretim süreçleri, arı türleri ve bal çeşitleri hakkında, uzman ziraat mühendisleri tarafından eğitimler veriliyor.
ÇUKUROVA BAL ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ BİR BÖLGE OLABİLİR
Arı yetiştiriciliği kursunda eğitim veren ziraat mühendisi Gülşah Kılıçaslan, Çukurova`da arıcılığın yaygın olduğunu ve bal üretiminde Adana ile Mersin’in önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Kılıçaslan, eğitim süresi içinde balarısı ırkları, koloni bireyleri, mevsimsel bakım, bal üretimi, diğer arı ürünlerinin üretimi, ana arı yetiştiriciliği, arı sağlığı konularında bilgiler verildiğini, arı yetiştiriciliğinin tarımsal gelişim içerisinde her zaman yer aldığını anlattı.  
'İSTİHDAMA KATKIDA BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ'
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, arıcılık kursu ile istihdama ve doğru, verimli üretime katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Bölgede var olan arıcılığın önemini artırmak istediklerini belirten Çetin, bu kurslarla teorik eğitimlerin dışında, kırsalda da pratik ve uygulamalı eğitimlerin verildiğini, bundan da vatandaşların memnun olmasından dolayı ayrı bir keyif yaşadıklarını ifade etti.  (DHA)

FOTOĞRAFLI