CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık TBMM’ye sunduğu araştırma önergesiyle, “Yükseköğretimde Yaşanan Sorunların” araştırılmasını istedi. ANKARA (İGFA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, TBMM Genel Kurulu’nda CHP grubu adına yükseköğretimde yaşanan sorunlar hakkında konuştu.

Okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretimin sorunlarını çözmeden, niteliğini artırmadan yükseköğretimin sorunlarını çözmenin mümkün olmadığını belirten CHP’li Karabıyık, üniversitelerde her geçen gün başarı sıralamasının düştüğüne dikkati çekerek, uluslararası yayını olmayan çok sayıda rektör bile olduğuna vurgu yaptı. "Akademisyenler bu ülkeden göç etmek istiyor, bilim insanları burada kalmak istemiyor" diyen Karabıyık, "Üniversitelerde “Ben ne yayın üretirsem üreteyim ne yaparsam yapayım siyasi kadrolaşma var, atanmış rektör ve ekibi bana kadro vermez.” diye umudunu yetirmiş akademisyenlerin sayısı her geçen gün artmakta; niye umutsuzlar, neden bunu düşünüyorlar? Üniversiteler parçalandı; atanmış rektörler bazı yerlerde hem rektör hem dekan hem bölüm başkanı. Busorunu neden görmezden geliyor? neden normalleştiriyorsunuz?" diye sordu.

Daha önce liselerde yapılan nitelikli liseler niteliksiz liseler ayrımının şimdi üniversitelerde yapıldığını iddia eden Lale Karabıyık, öğrenciler üzerinde oluşturulacak psikolojinin düşünülmeden hareket edildiğini söyledi. 

AK Parti iktidarında eğitim sisteminin her kademesinin daima bir kadrolaşma aracı olarak düşünüldüğünü iddia eden CHP'li Karabıyık, "Şimdi oturup bunu düşünmenin zamanı. Eğer bu ülkeyi düşünüyorsanız, eğer çocuklarınızı, gençlerinizi düşünüyorsanız, eğer geleceğinize, kalkınmanıza önem veriyorsanız oturup bunu araştırmanın, "Nerede hata yaptık?" demenin işte şimdi zamanı. Bütün bu sorunları iktidarımızda biz çözeceğiz. Gençler, umudunuzu yitirmeyin; aileler,eğitimde yaşanan bütün sorunlar sona erecek,bu ülkede her çocuk, her genç nitelikli bir eğitime erişebilecek, çocuk ve gençlerin üstün yararını gözeten eğitim politikası, eğitimin her kademesinde inşa edilecektir" diye konuştu.