CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Bursa'nın Osmangazi ilçesi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü’nün kız ve erkek öğrencilerin ayrı oturtulmasını talebini değerlendirerek, "Müdür derhal görevden alınmalı" dedi.BURSA (İGFA) - Bursa'nın Osmangazi ilçesinde Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın'ın kız ve erkek öğrencilerin ayrı oturtulması yönündeki talebine ilişkin sosyal medyada kısa sürede yayılan resmi yazışma ülke gündemine oturdu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yaşananlar üzerine Osmangazi Kaymakamlığı'nın inceleme ve soruşturma başlattı. Kaymakamlık, konu hakkında çalışmaların tüm boyutlarıyla kapsamlı bir şekilde ve hassasiyetle yürütüldüğünü kaydetti.

"OKULLARDA KIZ-ERKEK KARMA EĞİTİM ESASTIR"

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkanı Lale Karabıyık, söz konusu okul müdürünün derhal görevden alınması gerektiğini kaydetti. Karabıyık, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 15. maddesinde 'Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorluklarına göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir' ifadelerinin yer aldığının altını çizdi.

Sözkonusu okulun karma bir okul olduğunu ifade eden Karabıyık, "Okul müdürünün bu konudaki müdahalesi kabul edilemez. İyi niyetli olduğu asla düşünülemez. Bu yaştaki çocukların psikolojisini de olumsuz etkileyebilecek, sınıf arkadaşlarını karşı cins olarak gösteren, çocukları potansiyel suçlu olarak algılatan bu tutum, çocuklarımıza,gençlerimize geleceğin Yüksek Yetenek İnşası hedeflediğimiz, çocuğun üstün yararını öncelediğimiz hedeflerimizle bağdaşmamaktadır. Hiç bir bahane oluşturulmadan okul müdürü derhal görevden alınmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: igf