Çaykur’un yetkili işçi sendikası ÖZ GIDA-İŞ Sendikası, TÜHİS arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlamak üzere Ankara’da masaya oturdu.

Çay İşletmeleri Genel Genel Müdürlüğü’nün “Gıda sanayii” işkolunda faaliyet gösteren işyerleri ile ilgili olarak TÜHİS ile yetkili işçi sendikası Öz Gıda İş Sendikası bir araya geldi.

Çaykur'da çalışan 11 bin işçiyi kapsayan 2023/2024 yılı toplu iş sözleşmesinin ilk oturumuna Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası Temsilcileri ile ÇAYKUR' un yetkili sendikası Öz Gıda İş Sendikası temsilcileri hazır bulundu.

Öte yandan 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sendika konfederasyonlarıyla bir araya geldi.

Bakanlığın sendikalara taban ücretinin 12 bin liraya çekilmesi ve ilk 6 ayda yüzde 40 zam teklifinde bulunduğu öğrenildi. Görüşmelerin ardından anlaşmanın Mayıs ayı başlarında netleşmesi bekleniyor.

Editör: Medya Laz