Kazakistan’dan Bursa’ya gelen Mangistau Bölgesi heyeti, incelemelerde bulundukları Yeşil Çevre Arıtma Tesisi modelini kendi ülkelerinde 53 farklı noktada kuracakları arıtma tesisi için örnek alacaklarını dile getirdi.BURSA (İGFA) - Bursa’nın doğusundaki 3 organize sanayi bölgesi ile Gürsu ve Kestel’in arıtma çalışmaları noktasında çevre dostu üretime önemli katkılar sağlayan S.S. Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi, Kazakistan’dan gelen heyeti ağırladı.

Kazakistan’dan Bursa’ya gelen Mangistau Bölgesi Vali Yardımcısı Bekbol Orinbasarov, Mangistau Bölgesi Aktau Şehri Vali Yardımcısı Erbil İzbergenov, Mangistau Bölgesi Kaspi Su Müdürü Jasulan Suyunsaliyev, Mangistau Bölgesi Sanayi Geliştirme Bakanı Venera Turanova, Machtech Çevre AŞ Yetkilileri Enver Mahanov, Uraz Kezbayev ve Necmi Tahmaz, S.S. Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi Genel Müdürü Mehmet Aydın’dan çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Tesisin kurulumu ve işleyişi hakkında bilgi veren Genel Müdür Mehmet Aydın, arıtma tesisin kamu-özel sektör işbirliği ile 1998 yılında kurulduğuna dikkati çekerek, kooperatifin yapılanmasının yasal mevzuata göre düzenlendiğini kaydetti.

Ortaklarına çok ciddi katma değer ürettiklerini de belirten Mehmet Aydın, şu anda günlük 100 bin metreküp atık suyu arıtma kapasiteye sahip olduklarını kaydetti. "Tesis altyapımız 150 bin metreküp atık suyu arıtmaya yeterli ve yakın zamanda yapılacak yatırımlarla bu rakama ulaşmayı hedefliyoruz" diyen Aydın, "Bunun yanında yine yapacağımız yatırımlarla günlük 50 bin metreküp suyu geri kazanmayı amaçlıyoruz” dedi.

Bilgilendirme sonrasında Kazak heyet üyeleri de, Yeşil Çevre’deki çalışmaları ülkelerinde kuracakları arıtma tesisi için örnek alacaklarını ve önümüzdeki süreçte Yeşil Çevre’nin deneyimlerinden yararlanacaklarını dile getirdi.

Kaynak: igf