Bursa’nın Mudanya ilçesinde ‘çayır tırtılı’ zararlısına karşı saha çalışmalarını sürdüren İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 10 kırsal mahalle için ‘etkin ilaçlama’ çağrısında bulundu.BURSA (İGFA) - Ülke genelinde ayçiçeği eklim alanlarında son günlerde yoğun olarak görülen ‘çayır tırtılı’ zararlısına karşı Bursa’nın Mudanya ilçesinde de bayram-tatil demeden sahada arazi çalışması yapan Mudanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 10 kırsal mahalle için etkin ilaçlama çağrısında bulundu.

Mudanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ergun Karadağ, çayır tırtılı zararlısının 5 nesil döl verebilen bir zararlı olduğu ve ilaçlanma sonrasında da zararlı takibinin yapılmasının önem arz ettiğini kaydetti.

Müdür Karadağ, Evciler, Emirleryenicesi, Çamlık, Mesudiye, Söğütpınar, Eğerce, Esence, Çayönü, Yörükyenicesi ve Hançerli mahallelerinde söz konusu zararlının yapraklarda görülmeyen tarlalarda ayçiçeği çiçek tablalarında görüldüğünü belirtti. Zararlının ilk döneminde mücadelenin etkin ve artışının önlenmesi gerektiğinde bu mahallelerde bulunan ayçiçeği alanlarının ilaçlanması gerektiğini vurgulayan Müdür Karadağ, zararlının görülmediği ancak ayçiçeği üretiminin yapıldığı diğer mahallelerde de zararlı kontrolünün yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Bu arada müdürlükten yapılan duyuruda, ‘çayır tırtılı’ ile mücadeleye yönelik ilaçlama için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ‘Delthamethrin’ etken maddeli ilaçların kullanılması önerildi. İlaçlamaların arı uçuşunun olmadığı akşam saatlerinde yapılması istendi.

Kaynak: igf