Bursa'nın Osmangazi ilçesinde Hisar’ın hak ettiği değere kavuşması ve bölgede turizm hareketliliği başlatılması adına birbirinden önemli fikirler ortaya çıktı.BURSA (İGFA) - Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın en eski yerleşim yeri olan Hisar’ın geleceğine ortak akılla yön vermek adına, milletvekilleri, turizm sektörünün temsilcileri ve kurum yöneticileri ile buluştu.

Devam eden ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesine yön vermek amacıyla şehrin tüm dinamikleri ve paydaşları ile yapılan istişarelerde Eski Bursa’nın yeniden ortaya çıkmasına katkı sağlandı.

‘Nasıl bir Hisar görmek istersiniz, hayaliniz nedir?’ sorusuna cevap bulabilmek adına ‘Haraçcıoğlu Yaşayan Tarih Hisar Buluşmaları’ adı altında toplantılar düzenleyen Osmangazi Belediyesi, toplantılarda ortaya çıkan ortak akıl ile Hisar’a hak ettiği değeri ve geleceği vermek adına çalışmalar yürütüyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın öncülüğünde dördüncüsü düzenlenen Hisar buluşmasında katılımcılar ile ilk olarak Arkeopark’ta buluşuldu. Başkan Dündar, daha sonra tarihi aksta yapılan yürüyüş ile hem Hisar’ı gezdirdi hem de bölgedeki Filiboz Mescidi, Oruçbey Caddesi, Kavaklı bölgesi yıkımları hakkında bilgiler verdi. Bakan Dündar, yürüyüşün ardından Haraçcıoğlu Medresesi’nde düzenlenen toplantıda sunum yaparak ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesini anlattı.

Bakan Fahrettin Koca açıkladı! Grip aşısı uygulaması 65 yaş ve üstü vatandaşlar için yarın başlıyor Bakan Fahrettin Koca açıkladı! Grip aşısı uygulaması 65 yaş ve üstü vatandaşlar için yarın başlıyor

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, toplantıda yaptığı konuşmada, kadim şehir Bursa’nın dört bir yanında tarihi eser olduğuna dikkat çekti. 

Bursa turizmine büyük bir hareketlilik kazandıran Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin kubbe bölümünde sanal olarak resmedilen 6 Nisan 1326 yılının Bursa’sının gerçeğini Hisar bölgesinde ortaya çıkarmak adına Yaşayan Tarih Hisar İçi projesini başlattıklarını kaydetti. 

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin de Hisar’da tarihin ve turizmin canlanması adına ortak bir fikirle buluşmanın önemine vurgu yaptı.  Başkan Dündar'ın ortaya koyduğu vizyonun çok önemli olduğunu kaydeden Esgin, "Kış turizmi, inanç, tarih ve kültür turizmi,  sağlık turizmi, doğa turizmi yapılabilen şehrimiz Bursa’da artık somut bir şeylere ihtiyacımız var. Birçok kazanımı elde edecek adımlar atmamız gerekiyor.  Çarşıbaşı Meydan Projesi, Hanlar Bölgesi, Hisar, Muradiye organik kent dokusu ile devam eden Osmanlı’nın adım adım izini süren bütün bu tarihi aksı ortak bir akılla ortaya koyabiliriz” diye konuştu.

Hisar’ın Bursa’nın en önemli tarihi merkezlerinden biri olduğuna vurgu yapan AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç ise, "Burası Bursa’nın bir değeri. Bu değer hakkında bir şeyler planlarken hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Yaşayan Tarih Hisar Buluşması’nda katılımcılar tek tek söz alarak Hisar’da yapılabilecek fiziki ve kültürel çalışmalar konusunda düşüncelerini paylaştı.

Kaynak: igf