Mesut MADAN/BURDUR,(DHA) - BURDUR'da Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Çendik Mevkiinde düzenlenen etkinlikte fıstık çamı, karaçam, mavi selvi, kara selvi olmak üzere 600 fidan dikildi.
Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kutlama etkinlikleri Burdur'da etkinlik düzenlendi. Çendik Mevkiinde düzenlenen etkinliğe 600 katılan fidan dikildi. Etkinliğe katılan Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, "Ormanlar doğal dengemizin sağlanması, suyun toprağın korunması hem havanın temiz olması, vatanımızın daha güzel vatan haline gelmesi için vazgeçilmezdir ve ormanları korumak hepimizin görevidir. İnşallah bu fidanlar tez zaman büyür ve gelecek nesil için teminat teşkil eder. Doğa yeni nesillere bıraktığımız bir miras değil orlara bir emanetimiz" dedi.
Burdur Orman İşletme Müdürü Sefa Karataş ise şunları söyledi:
"Ormanlar bir milletin en önemli zenginlik kaynağıdır. Çok uzun bir süreçte ormanları korumak ve yeni orman alanlarını oluşturmak hepimizin vatandaşlık görevidir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi ağaç ve orman sevgisiyle dolu bir kalple büyütmek için elimiziden gelen gayreti göstermeliyiz. Ormanlar ekonomik değerlerinin yanında yerkürenin ciğerleridir."
Karataş, Orman Genel Müdürlüğü çalışmalarıyla 20 yılda orman alanları 1 milyon 850 bin hektar artırıldığını söyledi. Burdur'da  20 yılda 112 milyon 609 bin adet fidan dikildiğini dile getiren Karataş ,bu yıl 1 milyon fidan dikileceğini belirtti.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha