Ardeşen Belediyesi bu günle ilgili bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinlikte İlçede bulunan Engelliler Derneği ve Özel Rehabilitasyon Okullarından Öğrenci ve velileriyle bir araya gelindi.

 

Ardeşen Belediyesi Yöresel Yemekler Sofrasında düzenlenen bu etkinlik kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için İlçe Kaymakamı Ekrem çeçen, İlçe Belediye BAŞKANI Avni Kahya, AK Parti Ardeşen İlçe Başkanı Mustafa Terzi, Ardeşen Engelliler Dernek Başkanı Zekeriya Veziroğlu, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Okul Öğretmenleri, veliler ve öğrencilerin katıldığı bir sabah kahvaltısı tertip edildi.

 

İlçe Kaymakamı Ekrem Çeçen; Hoşgörü, sevgi ve saygıyı bırakmamalıyız.

 

Gün ile ilgili İlçe Kaymakamı Ekrem Çeçen yaptığı konuşmalarda; 3 Aralık Dünya Engelliler günü bize bu özel insanlar için, eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması gerektiğini göstermekte.

 

Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.” İfadelerine yer verdi.

 

Belediye Başkanı Avni Kahya; 3 Aralık Farkındalık, sevgi ve hoş görü günü

 

Belediye Başkanı Avni Kahya günle ilgili şunları kaydetti; “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak anılmakta. Bu gün içinde birçok etkinlik düzenlenerek siz özel insanların toplumun farkında olması düşünülmekte. Bizlerde her yıl olduğu gibi bu yıl da siz özel insanlarla bir araya geliyoruz.

Biz Bu günün adına da, 3 Aralık Engelliler Günü değil: 3 Aralık Farkındalık, kaynaşma, sevgi ve hoş görü günü diyoruz. Öncelikle bu etkinliğimize gelen; Siz Anne ve Babaları cani gönülden kutlarım. Dışarda koşup oynayan ve sosyalleşen akranları gibi yaşamını sürdürmeye ihtiyacı olan bu özel çocuklarımızı 4 duvar arasına kapatmayıp bu ve benzeri aktivitelere getirdiğiniz için.

Kimi Anne Baba bu özel dürümü engel olarak görerek bundan utanıyor ve evladını evinin içinde saklıyor. Unutmayalım ki beden engeli yoktur, düşünce engeli vardır. Sizler iyi düşünen ve güzel gören kişilersiniz.

Bu manada devletimiz tarafından 20 yıldır evde bakım ücreti verilmekte ve bu sayede evlerde yatalak olan vatandaşlarımız daha iyi bir hizmet almakta.

Öte yandan özle eğitime ihtiyacı için verdiği ücret sayesinde özel rehabilitasyon merkezlerimiz ve de Milli Eğitime bağlı özle yetenek sınıflarımız açılmış ve bu yavrularımız o sınıflarda der görme imkanı bulmaktalar.

Devletimiz var olsun.

Bugün burada bizlerle olan siz kıymetli çocuklara bakımı çok kolay bir hediye vereceğiz. Sera ekibimiz sizler için saksılara diktiği Alavere çiçeği hazırladı.

Bu günün anısına yaşam alanlarınızda size bir arkadaş olması dileğiyle hediyemiz olacak.

Tekrardan davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ederim, ne kadar da adına 3 Aralık Dünya Egeliler Günü dense ben Farkındalık gününü demeyi tercih ediyorum ve gününüzü önemsiyoruz.

Kalın sağlıcakla.” İfadelerine yer verdi.

 

Editör: Tunahan Kalender