Bugün ilçemizin en eski ve tarihi nitelik taşıyan ’Alemdarlar binasında çıkan yangın felaketinin, içimize su serpen tarafı can kaybının olmamasıdır.

Fakat bölgemizde altı(6) ilçenin yangın güvenliğini teslim ettiğimiz,Kaçkar birlik itfaiyesi,beşyüz metre ötesindeki yangına bütün şehrin gözü önünde müdahale etme biçimindeki acemilik ve yetersizliği,Ardeşen halkında derin soru işaretleri yaratmıştır.
Burda; ilgili idareye sormamız gereken soruların olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır.
1-Birlik içerisinde çalışan itfaiye erlerinin itfaiyecilik eğitim düzeyleri ve olması gereken eğitimli personel sayısı nedir ?.
2-Yangın güvenliği konusunda yıl içerisinde yapılan tatbikat sayısı nedir.
3-Dünya standartlarında yangına müdahale süresi azami üç (3) dakika iken birkaç yüz metre ötesindeki yangına otuz (30) dakikada müdahale edilememesinin nedeni nedir.
4-Kaçkar birlik merkezinden birkaç yüz metre mesafedeki bir yangına ulaşma süresi ve müdahale  biçimi ortada iken örneğin itfaiye merkezine takribi (25) yirmibeş kilometre uzaklıktaki Tunca beldemizde,meydana gelebilecek benzeri bir yangın felaketinde,acil müdahale senaryosu nedir ?.
5-Kaçkar birlik itfaiyesi bünyesinde mevcut olan teknolojik donanımlı itfaiye araç ve gereçlerini kullanabilecek eğitimde ve düzeyde liyakatli personel sayısı kaçtır ?.
6-Kaçkar birlik itfaiyesi bünyesinde mevcut olan itfaiye araçlarının yıllık periyodik bakımları yapılmaktamıdır ? ve bu periyodik bakımlar hassasiyetle yapılıp takip edilmektemidir ?.

Ve bu soruları Pazar,Pazar Hemşin,Ardeşen,Çamlıhemşin,Tunca ve Fındıklı halkının nezdinde ilgili idarelere sorma gereğini hissetmekteyiz.
Taktir kamuoyunundur.

CHP Ardeşen İlçe Başkanı Faruk Buçan

Editör: Medya Laz