Mesut MADAN/BURDUR,(DHA) - BURDUR Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, 2021 yılında işlem hacminin bir önceki yıla göre yüzde 33 arttığını söyledi.

Gündüzalp, 2020 yılında inek sütü ve büyükbaş et, hububat, anason, şeker pancarı, kasaplık canlı hayvan, yağlı tohumlar ve diğer ürünlerde 1 milyar 671 milyon lira olarak gerçekleşen işlem hacminin, 2021 yılında yüzde 33 artışla 2 milyar 225 milyon 670 bin liraya yükseldiğini açıkladı. Gündüzalp, "2021 yılında tescili yapılan ürünlerin sektörel dağılımlarına bakıldığında, yüzde 41,51'ini inek süt'ü, yüzde 27,39'unu büyükbaş et, yüzde 8,54'ünü diğer ürünler, yüzde 6,42'sini anason, yüzde 5,88'ini buğday, yüzde 3,81'ini arpa, yüzde 3,49'unu şeker pancarı ve yüzde 2,69'unu peynir oluşturdu" dedi. Gündüzalp, kilogram bazında ise hububat ve haşhaş üretiminde düşüş yaşandığının altını çizdi.

Gündüzalp, şunları söyledi:

"İşlem hacmimizin yüzde 33 oranında artması, üretimin artmasından değil, ürün satım fiyatlarının yükselmesinden kaynaklı. Rakamlardan da anlaşılacağı üzerine hububatta ciddi düşüş var. Bu düşüşteki en önemli faktör, iklim değişikliğine bağlık kuraklık. 2021 yılında, Burdur'un da diğer iller gibi şiddetli kuraklığa maruz kaldı. Geçen yıl kış ve bahar aylarında istediğimiz kar ve yağmur yağışını alamadık. Bundan dolayı tarladaki arpa ve buğday boy vermeden kurudu. Yüzd 40'lara varan rekolte kaybı, un ve et fiyatlarına yansıdı. Tarımsal üretimi devam ettirebilmemiz için özellikle yeraltı su kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmamız, bilinçsiz sulamadan vazgeçmemiz, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına izin vermememiz lazım."

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha