Fırat AKAY/BODRUM(Muğla), (DHA) - MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde, turizm konu başlıklı mesleki eğitimde sektörle iş birliği toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Muğla Valisi Orhan Tavlı, "Mesleki eğitimle ilgili toplantıda yapılan çalışmalar, turizmin alt yapısını ve üst yapısını güçlendirmek üzere yapılan çalışmalardır" dedi.

Bodrum'da Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün koordinesinde turizm konulu mesleki eğitimde sektörle iş birliği toplantısı düzenlendi. Toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, idari amirler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş insanları ve öğrenciler katıldı. Program İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Protokol konuşmalarının ardından, mesleki eğitim merkezleri ve mesleki eğitim merkezi uygulayan okullara ilişkin bilgilendirme sunumu yapıldı. 3 oturumdan oluşan toplantıda, öğrencilerin sunumları ve turizm söyleşileri gerçekleştirildi. Mesleki eğitim programının önemine değinen Muğla Valisi Orhan Tavlı, "Antik çağlardan bu yana pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü ilimiz adeta bir açık hava müzesidir. Muğla'mız Lelegler, Karyalılar, Roma, Selçuklu, Menteşe Beyliği ve Osmanlı'ya kadar birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. İlimiz dünyaca tercih edilen bir turizm destinasyonu haline gelmiştir. İlimizin sahip olduğu potansiyeli daha ileriye taşımak, 4 mevsim turizm hedeflerini gerçekleştirmek, sahip olduğumuz değerleri korumak ve gelecek nesillere aktarmak ve geleceğin turizmini şimdiden belirlemek amacıyla her fırsatta sektör temsilcileriyle bir araya gelerek, ortak akılla çalışmaları hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Mesleki eğitimle ilgili toplantıda yapılan çalışmalar, turizmin alt yapısını ve üst yapısını güçlendirmek üzere yapılan çalışmalardır" dedi.

'GÜÇLÜ BİR MESAJ VERMİŞ OLDUK'
Yeni yasal düzenlemelerle öğrenciler tarafından ilginin artığını söyleyen Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, "Mesleki eğitimde turizmle iş birliği programımızda son dönemde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlatılan mesleki eğitimi güçlendirme hamlesi Bakanımızın da desteğiyle ciddi bir ivme kazandı. İlimizde de yüzde 135'lik mesleki eğitimde öğrenci artışı sağlandı. Turizm Bodrum'da konuşulur anlayışıyla bu programı burada başlattık. Turizm sektörünün temsilcileriyle bir araya geldik. Kalifiye eleman istihdamının oluşturulması adına güçlü bir mesaj vermiş olduk. Mesleki eğitim merkezi sayımız eylül ayı itibariyle 2 bin 177 idi. Bu son yasal düzenlemede oluşan avantajlar sayesinde sayı 5 bin 120'ye ulaştı" ifadelerini kullandı.
Bodrum Turistik İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz ise "Toplantıdaki amacımız sektörle eğitmenlerin bir arada olup, eğitimle ilgili sorunların ele alınması. Ortaokul mezunu olup lise diploması alamayanlar için özel bir program geliştirildi. Liseye gitmeye gerek kalmadan haftanın 1 günü okula gidecek diğer günlerde ise otelde çalışacak. Bu çok önemli bir avantaj. Hem eğitim alacak hem de çalışacak" diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha