İZMİR, (DHA) - MUĞLA'nın Fethiye ilçesinde yaşayan 64 yaşındaki Hatice Topaloğlu, böbreğindeki kalbine kadar uzanan tümörden Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen ameliyatla kurtuldu.

Evli, 4 çocuk annesi Hatice Topaloğlu'na halsizlik şikayetiyle yaşadığı Fethiye'de gittiği hastanede sağ  böbrek tümörü teşhisi kondu. Yapılan tetkiklerde tümörün kalbe kadar uzandığı belirlenip, Topaloğlu'na ameliyat olması gerektiği söylendi.  Başvurduğu sağlık kuruluşlarından zor ve riskli bir ameliyat olduğu için operasyonu gerçekleştiremeyecekleri cevabını alan Topaloğlu, son çare olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Topaloğlu, Üroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Gökhan Koç, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Uyar, Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Necdet Güler, Anestezi Uzmanı Dr. Ergin Alaygut ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hatice Solmaz'dan oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.

KALBİ AÇILARAK TÜMÖR TEMİZLENDİ
Ameliyat hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gökhan Koç, bazen sağ böbrek tümörlerinin karın bölgesindeki ana toplardamara ve nadiren de olsa kalbe kadar uzanabildiğini söyledi. Vücutta başka yerde metastaz yoksa bu tümörlerin tamamen cerrahi olarak temizlenmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Koç, "Bu hastamızda da tümör parçaları ana toplardamara açılarak kalbe kadar uzanmıştı. Hastamızın ameliyatını farklı branşlardan uzmanlarla planlayarak başarıyla gerçekleştirdik. Hastanın hem sağ böbreğindeki tümörü hem de kalbini açarak kalbe kadar olan tüm tümörleri temizledik.  Ameliyattan bir hafta sonra da hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik" dedi.  
Ameliyatın riskli olduğunun anlatılması üzerine ilk başta çok korktuğunu söyleyen Hatice Topaloğlu da "Doktorlarıma güvenerek ameliyata girdim. Sayelerinde sağlığıma kavuştum" diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha