HAZIRLAYAN : NECO YARICI

Serpil Gül Kimdir? Aslen Nereli?

27 Mart 192 tarihinde dünyaya gelen Serpil Gül aslen Rize’lidir ve Rize doğumludur. Tiyatro kökenli bir oyuncudur. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden başarı ile mezun olmuştur. Geçmişten günümüze bir çok bölgede sayısız tiyatro oyununda sahne almıştır. İlerleyen süreçte ise televizyon diziler ve sinema ile oyunculuk kariyerini sürdürmüştür.

Yusuf Engin Kimdir?

Sosyal medya fenomeni Danla Biliç‘in eski sevgilisi olarak bilinmektedir. Kendisi 1987’de İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Rizeli. Üniversite hayatını Bahçeşehir Üniversitesi Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü’nde tamamladı.

Ebubekir Şahin Kimdir? Aslen Nereli?

1974 doğumlu Ebubekir Şahin aslen doğma büyüme Rize Çayeli nüfusuna kayıtlıdır. Evlidir ve Zeynep Melike ile Ahmet Burak isimlerinde bir kızı bir de oğlu vardır. Üst düzeyde İngilizce bilmektedir.Ebubekir Şahin Bürokrat aynı zaman Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı olarak görevini devam ettirmektedir. Kısaca hakkında merak edilen biyografi bilgileri ve çalışma hayatı.

Büşra İrem Tirindaz kimdir? 32 yaşındaki TikToker, Youtuber ve aynı zamanda fenomen olan Büşra İrem Tirindaz hakkında merak edilenleri bir hayli biriktirdi. Büşra İrem Tirindaz hakkında bilinmeyenler ve biyografisi.Kendisi kadar en az babası ve annesi de merak konusu oldu. Lakin Büşra İrem Tirindaz’ın annesi İranlı, babası ise Rizelidir. 2 yaşında annesi ve babası boşandı. Annesinin İrem’den başka 3 oğlu 1 kızı vardır.

Hafsanur Sancaktutan Kimdir? Nereli?

Başarılı isim Hafsanur Sancaktutan tiyatrocu ve oyuncu’dur. Doğum tarihi 20 Mart 2000, doğum yeri İstanbul’dur. Doğma büyüme İstanbul’lu olan başarılı oyuncu baba tarafından ise aslen Rize’lidir. Orhangazi Anadolu Lisesi mezunudur. Mezuniyetin ardından özel oyunculuk dersleri almıştır.

Feyyaz Şerifoğlu Kimdir? Nereli?

Ünlü isim oyuncu kimliğinin yanı sıra müzik ile de içli dışlıdır. 1991 yılının Ocak ayında dünyaya gelmiştir. Aslen Rize’lidir ve Rize’de doğmuştur. Lise eğitiminin ardından, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Cüneyt Çakır Kimdir? Aslen Nereli?

1976 yılının Kasım ayında dünyaya gelen başarılı hakem doğma büyüme İstanbul Kuzguncuk’ludur. Babası eski hakem ve MHK eski asbaşkanı olan Serdar Çakır’dır. Aslen ise Rize Derepazarı İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü’nden başarı ile mezun olmuştur. Hakemlik kariyerinin yanı sıra sigortacı’dır. Sigortacı olarak mesleğini de sürdürdüğü bilinmektedir

Gizem Katmer Kimdir? Nereli?

1995 yılının Aralık ayında dünyaya gelen güzel oyuncu Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları-Oyunculuk Bölümü mezunudur. Bir çok kaynakta da belirtildiği üzere İstanbul doğumludur. Verdiği bir röportaj’da mutlu bir çocukluk geçirdiğini, tatil dönemlerinde sık sık köye giderek çay topladıklarını belirtmiştir. Aslen baba tarafından Rize’lidir.

Merve Kutlu Kimdir? Nereli?

1994 yılının Mart ayında dünyaya gelmiştir. Doğma büyüme Zonguldak’lı olan başarılı isim aslen baba tarafından Trabzon, anne tarafından ise Rize’lidir.Merve Kutlu youtube video kanalında yayınlandığı videolar ile dikkatleri üzerine çekmiş kısa sürede binlerce abone sayısına ulaşmıştır.

Yasemin Sakallıoğlu Kimdir? Nereli?

1988 yılının Mayıs ayında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İnternet fenomenlerinden Rizeli Yasemin, yada Karadenizli Yasemin olarak tanınmış, özellikle annesini taklit ettiği videoları ile ciddi bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Baba tarafından aslen Sakarya, anne tarafından ise aslen Rize’lidir.

Uğur Bilgin Kimdir? Nereli?

1980 yılının Temmuz ayında dünyaya gelen başarılı isim İstanbul doğumludur. Annesi ev hanımı babası ise Devlet Denizyolları emeklisidir. Güldür Güldür Mesut yani Uğur Bilgin’in memleketi baba tarafından aslen Rize’dir. 9 Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı bölümü mezunudur. Özellikle BKM Güldür Güldür programında canlandırdığı Mesut karakteri ile ekran severlerden tam not almıştır.

Asena Kimdir? Aslen Nereli?

Sahnelerin en kıvrak ve yetenekli dansözlerinden Asena 1977 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiş, baba tarafından aslen Rize’lidir. Gayrimeşru olarak doğduğu belirtilen ünlü isim henüz 3 aylık iken annesi tarafından terk edilmiş ve babaannesi Nuriye Serinkaya Asena’ya hem annelik, hemde babalık yapmıştır.

Pqueen Kimdir? Nereli?

Sosyal medya dünyasının yakından tanıdığı Pelin Baynazoğlu 1992 yılının Temmuz ayında Ankara’da doğmuştur. Doğma büyüme Ankara’lı olan başarılı yayıncı sosyal medya dünyasında Pqueen ismi ile tanınmaktadır. Anne tarafından aslen İzmir, baba tarafından ise aslen Rize’lidir.

Neslihan Yeldan Kimdir? Nereli?

1969 yılının Şubat ayında dünyaya gelen başarılı oyuncu doğma büyüme aslen İstanbul’ludur. Sinema ve dizi oyunculuğunun yanı sıra, seslendirme sanatçısı’dır. Ekran severler tarafından özellikle Bir Demet Tiyatro’da canlandırdığı Füreya karakteri ile tanınmıştır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden başarı ile mezun olmuştur. Babası 8 göbek İstanbul, anne tarafından ise aslen Rize’lidir.

Hasan Yalnızoğlu Kimdir? Nereli?

1974 yılının Ekim ayında İstanbul Üsküdar’da dünyaya gelmiştir. Aslen Rize Fındıklı’lı olan Yalnızoğlu, dans ve oyunculuğun yanı sıra profesyonel güreşçi’dir. İstanbul Üsküdar’da İlkokulu tamamlamış, Orta öğretimi ise Pendik’te bitirmiştir. Sultans of the Dance, Anadolu Ateşi dans gruplarında baş dansçı olarak görev almıştır.

Timur Ölkebaş Kimdir? Nereli?

1977 yılının Haziran ayında Almanya’nın kuzeybatı kesiminde, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Wuppertal kentinde dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Artvin Hopa, anne tarafından ise aslen Rize’lidir. Timur Ölkebaş Kahraman Babam isimli dizi de Bedri karakteri ile oyunculuk kariyerini sürdürmektedir.

Barış Alper Yılmaz Kimdir? Nereli?

2000 yılının Mayıs ayında dünyaya gelen Alper Yılmaz aslen Rize’lidir. Futbol kariyerine doğup büyüdüğü memleketi Rize’de, Rize Özel İdare Spor takımı ile başlamıştır. Ardından, 23 Aralık 2011 yılında filiz lisansı çıkartılmıştır. 8 Eylül 2017 tarihinde ise Ankara Demirspor takımına transfer olmuş ve profesyonel sözleşme imzalamıştır. 10 Eylül 2020 tarihinde ise Ankara Keçiörengücü takımına transfer olmuştur.

Nihat Altınkaya Kimdir? Nereli?

1979 yılının Eylül ayında dünyaya gelen yakışıklı oyuncu aslen Rize’lidir, doğum yeri ise Karabük’dür. Günümüzde yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir. İlköğretim, Orta ve Lise eğitimini Karabük’te tamamlamıştır. Ardından Karabük Demir Çelik lisesi Voleybol takımı ile Emlak Bankası Spor Kulübünde voleybol oynamıştır.

Emre Bol Kimdir? Nereli?

Maalesef doğum tarihi bilgilerine ulaşamadığımız deneyimli isim aslen Rize’lidir ve Rize ‘de dünyaya gelmiştir. Yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir. Fotomaç gazetesi spor yazarı’dır. A Spor ve diğer kanallar da spor yorumcusu olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Tuğçe Aykut Kimdir? Nereli?

Resmi instagram hesabını tugceaykt ismi ile kullanmaktadır. İnstagram hesabında Sabancı Üniversitesi’nde eğitim aldığı bilgisi mevcuttur. Kendisinden büyük Tamer isminde bir abisi vardır. Baba tarafından aslen Rize’lidir. Rize’nin Fındıklı İlçesi nüfusuna kayıtlı olduğu belirtilmektedir.

Sancakay Ilım Kimdir? Nereli?

1997 yılının Ocak ayında dünyaya gelen Ilım, İstanbul Bahçelievler doğumludur. Maalesef henüz boyu ve kilosu bilgilerine ulaşılamamış, kova burcudur. Aslen nerelisiniz sorusuna Rize ve İzmir olarak cevap vermiştir.

Tugay Kaan Numanoğlu Kimdir? Nereli?

1986 yılında dünyaya gelen hakem Tugay Kaan Numanoğlu Ankara doğumludur. Baba tarafından aslen Rize Çamlıhemşin nüfusuna kayıtlıdır. Kendisinden küçük Togayhan isminde bir erkek kardeşi vardır.

Pınar Türenç Kimdir? Nereli?

1954 yılında Rize Fındıklı'da dünyaya gelen Pınar Türenç, Lisans öğrenimini Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamlamıştır. Babası hakim’dir. 1978 yılında yine kendisi gibi gazeteci olan Tufan Türenç ile evlenmiştir. Çiftin çocukları bulunmamaktadır.2013 yılında Basın Konseyi başkanı olduktan sonraki dönemde Silivri’de tutuklu bulunan gazetecilerle ilgili “Gazeteci gözüyle Silivri gerçeği” isimli kitabı yazmıştır. Kitabın İngilizce bir özetini yurtdışına ve Avrupa Parlamentosu milletvekillerine ayrıca ulaştırmıştır.

Ali Rıza Sergen Yalçın Kimdir? Nereli?

1972 yılının Ekim ayında İstanbul Sarıyer’de dünyaya gelmiş, baba tarafından aslen Rize’lidir. Tam ismi Ali Rıza Sergen Yalçın’dır. Boyu 1.76 cm, burcu ise terazi’dir. Futbol kariyerine Beşiktaş alt yapısında başlamıştır. Kısa süre içinde performansı ile göz doldurmuş ve genç yaşta A Takım kadrosuna dahil olmuştur.

Burak Tozkoparan Kimdir? Nereli?

1992 yılının Kasım ayında İstanbul’da dünyaya gelen Burak Tozkoparan baba tarafından aslen Rize’lidir. Burcu akrep, saç rengi sarı, kumral, göz rengi mavi, boyu 1.80 cm, kilosu ise 74’tür.

Rabia Sena Sever Kimdir? Nereli?

1998 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Rabia Sena Sever baba tarafından aslen Rize’lidir.Günümüzde resmi sosyal medya hesapları üzerinde yaptığı paylaşımlar ile dikkat çeken ünlü isim kısa sürede takipçi sayısının 100 Bini aşması sonrasında eşarp satışı yapmaya başlamıştır.Günümüz itibariyle resmi instagram hesabında ki takipçi sayısı 825bin civarındadır.

Güven İslamoğlu Kimdir? Nereli?

1963 yılının Aralık ayında Ankara’da dünyaya gelen Güven İslamoğlu baba tarafından aslen Rize Ardeşenl’lidir. ilköğretim, Orta ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü Ankara’da tamamlamıştır. Ardından, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü’nden mezun olmuştur.,

Yaşar Mahmutoğlu Kimdir? Nereli?

1980 yılında dünyaya gelen Yaşar Mahmutoğlu aslen Rize’lidir. 1997 senesinde, Med Yapım ile birlikte Mesleki kariyerine adım atmış, günümüze kadar bir çok farklı ulusal kanal bünyesinde yönetmen ve yapımcı olarak görev almış, pek çok programın yönetmenliğini üstlenmiştir.Tv8 ekranlarında magazin programları yönetmenliği yapan ünlü isim, günümüzde Acun Medya bünyesinde yönetmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Sabriye Kara Kimdir? Nereli?

1954 yılının Eylül ayında dünyaya gelen usta oyuncu Sabriye Kara aslen Rize, Çayeli nüfusuna kayıtlıdır, yine memleketi Çayeli’nde doğmuştur. 1967 senesinde tiyatro ile tanışan Kara, Şahin Tek, Gen-Ar, Türk Yazarları, Kenan Büke, Suna Pekuysal- Ergun Köknar ve Köşe Başı tiyatrolarında çalışmalarını sürdürmüştür.

Zehra Küçük Kimdir? Nereli?

1986 yılında İzmir’de dünyaya gelen Zehra Küçük baba tarafından aslen Rize’lidir. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. Mezuniyetin ardından 2010 senesinde çalışma hayatına SkyTurk haber merkezi ile adım atmıştır. 1 sene çalışmış daha sonra, 2011 senesinde 360 TV’ye transfer olmuştur. 360 TV ekranlarında hafta içi her gün Günaydın Türkiyem programı ile hafta içi ana haber bültenini sunmuştur.

Aslı Altaylar Kimdir? Nereli?

1980 yılının Ekim ayında dünyaya gelen Aslı Altaylar aslen Rize’lidir. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. İlk dizi oyunculuk deneyimini Çiçek Taksi adlı dizi ile gerçekleştirmiş ve büyük beğeni kazanmıştır. Asıl çıkışını ise Yabancı Damat dizisinde canlandırdığı Aysel karakteri ile gerçekleştirmiştir.

Yüksel Uzel Kimdir? Nereli?

1950 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Yüksel Uzel, anne tarafından Çerkes, baba tarafından ise aslen Gürcü asıllı, Rize’lidir. Babası uzun yıllar müteahhit olarak çalışmıştır. 1 ablası, 2 de abisi olan Yüksel Uzel babasının erken vefat etmesi sonucu Lise döneminde eğitimini sonlandırmak zorunda kalmıştır. 1975’te 25 yaşında iken 4 yaşındaki kızı ile İstanbul’a taşınmış, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda korist olarak müzik hayatına atılmıştır.

Sakine Solmaz Haberal Kimdir? Nereli?

1966 yılında aslen Rize’de dünyaya gelmiştir. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı Şan Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde koro sanatçısı olarak göreve başlamış, 1990 senesinde stajdan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi korosuna geçmiştir.

Meltem Banko Kimdir? Nereli?

1986 yılında dünyaya gelen Sabire Meltem Banko aslen Rize İlimizin, Pazar İlçesi’nde doğmuştur. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur, avukat olarak mesleğini sürdürmektedir.Ceza Hukuku, Bilişim Hukuku, Aile Hukuku, İcra İflas Hukuku, Ticaret Hukuku, Sosyal Medya Hukuku, Basın Hukuku ve Miras Hukuku alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. 2011 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak Ankara’da halen kurucusu olduğu Banko Avukatlık & Arabuluculuk Bürosunda meslek hayatına devam ettirmektedir. 

Süleyman Karakan Kimdir? Nereli?

1955 yılında dünyaya gelen İş Adamı Süleyman Karakan aslen Rize’lidir. Ortaokul’da okurken okulu yarıda bırakmış ve babasına ait olan toptancı dükkanında iş hayatına atılmıştır. Uzun seneler babasının yanında çalışmış 1985 senesinde ise kardeşi Cemal Alpaslan Karakan ile beraber Doğuş Çay İşletmesi San. ve Tic. A.Ş. kurmuştur.

Editör: Neco Yarıcı