İZMİR, (DHA)-İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Diyarbakır'da düzenlenen 1'inci Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı'na katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin standının da bulunduğu fuarda konuşan Başkan Soyer, gastronominin artık sadece lezzetten ibaret bir başlık olmadığını, sağlıklı ve sürdürülebilir gıdayla, tarımla ve turizmle de ilgili olduğunu belirtip, "Bu nedenle içini daha fazla doldurmak gerekiyor. Bu fuarlar bu nedenle çok önemli" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Mezopotamya bölgesinin lezzetlerini dünyaya tanıtmak için bu yıl ilki düzenlenen Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı'na katıldı. Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılan fuar Diyarbakır Valiliği ev sahipliğinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin ana sponsorluğunda, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası desteğiyle düzenlendi. Fuardaki İzmir Büyükşehir Belediyesi standında Urla sakız enginarı, şevketi bostan, karakılçık bulguru, yarımada zeytinyağı ile hazırlanan salatalar katılımcıların beğenisine sunuldu. Bu yıl 2- 11 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Terra Madre Anadolu İzmir 2022 Gastronomi Fuarı'nın tanıtımının yapıldığı stantta, Can Yücel Tohum Merkezi'nden getirilen tohumlar ve İzmir'e özgü ürünler ilgi gördü. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin turizmde öne çıkan çalışmaları arasındaki Visit İzmir ve pandemi döneminde başlatılan Turuncu Çember uygulamaları da fuarda tanıtıldı.  

'GASTRONOMİ FUARLARININ ÇOK KIYMETLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM'
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin standını ziyaret etti. Başkan Soyer, gastronominin artık sadece lezzetten ibaret bir başlık olmadığını söyledi. Soyer, "Gastronomi sağlıklı gıdayla, sürdürülebilir gıdayla ve tarımla, turizmle ilgili bir başlık. Bu nedenle içini çok fazla doldurmak gerekiyor. Gastronomi fuarlarının bu nedenle çok kıymetli olduğunu düşünüyorum" dedi.
Başkan Soyer, şöyle devam etti:
"Bu yıl fuarın ilki yapılıyor. Diliyorum Mezopotamya bölgesinde bu devam edecek. Biz de bu fuarın içinde yer alarak var olmaya devam edeceğiz. İzmir ve Diyarbakır kültürü burada harmanlanıyor. Çok iç içe geçen, çok ortak paydamız var. Bugün de o nedenle Diyarbakır'da olmaktan mutluyuz.

'İNSANLAR YEMEK İÇİN FARKLI NOKTALARA GİDİYOR'
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin standını ziyaret eden Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı kültürlerin iç içe olduğu, farklı kültürlerin bir arada yaşadığının en büyük işaretinin bu tür etkinlikler olduğunu belirtip, "Gastronomi de artık turizmin vazgeçilmezlerinden biri. İnsanlar artık yemek yemek için farklı noktalara, farklı yerlere gidiyor. Sadece Diyarbakır'ın değil bu bölgenin tarihinin tanıtılması açısından da çok önemli bir fuar" diye konuştu.
Başkan Soyer, fuarda yer alan diğer illerin stantlarını da ziyaret ederek katılımcılarla sohbet etti. Yurttaşlar, Soyer'e yoğun ilgi gösterdi.
(DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha