Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapılan projelerin vizyonsuzlara tokat gibi cevap olduğunu söyledi.NEVŞEHİR (İGFA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Nevşehir'’in ulaşım ve iletişim yatırımları için son 20 yılda 3 milyar liraya yakın harcama yapıldığını kaydederek, projeler arasında yer alan Nevşehir-Ürgüp Yolu ve Ürgüp Ayrımı Yolu Projesi’nin 2023’ yılında tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı. Karaismailoğlu, "“Yaptığımız projeler vizyonsuzlara tokat gibi cevabımızdır. Milletimiz çalışanla çalışmayanın, milletinin yanında olanla olmayanın farkında”" dedi.

Nevşehir-Ürgüp Yolu Şantiyesi’nde incelemelerde bulunarak proje hakkında bilgi alan Bakan Karaismailoğlu, "“20 yılda yatırımlarımızla sadece ticari ve lojistik faaliyetlerinin artması için ihtiyaç duyulan altyapıyı sunmakla kalmadık; turizm bölgelerimiz için titizlikle uyguladığımız ‘emniyetli ulaşım, konforlu seyahat’ yaklaşımını bölgemizde de hayata geçirdik. Turizm faaliyetlerinin gelişimine, dolayısıyla bölgemizin refahının artmasına katkı sunduk. Ülkemizin doğusu ve batısı arasında, ticari ve kültürel köprü konumundaki Kapadokya, Orta Asya’dan Mezopotamya’ya uzanan önemli bir hat üzerinde. Gökyüzünü uçan balonların; yeryüzünü ise eşsiz peri bacalarının, tarihi-turistik mekanların süslediği Kapadokya’mızı ulusal otoyol hattına bağladık. Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile Aralık 2020’de hizmete açarak otoyol ağımıza eklediğimiz Ankara-Niğde Otoyolu ile Edirne'den Şanlıurfa'ya 1230 kilometre kesintisiz ulaşım sağlıyoruz”" değerlendirmesinde bulundu.

"VİZYONSUZLARA TOKAT GİBİ CEVABIMIZDIR"

Ankara-Niğde Otoyolu ile 317 kilometrelik mevcut karayolu mesafesinin 275 kilometreye indiğini aktaran Karaismailoğlu, iki nokta arasındaki ulaşım süresinin 4 saat 14 dakikadan, 2 saat 22 dakikaya düşürüldüğünü söyledi.

"“Projemiz ile zamandan ve yakıttan yıllık ortalama 1 milyar 628 milyon liralık tasarruf sağlıyoruz”" diyen Bakan Karaismailoğlu, "“Hükümetlerimiz döneminde, ülkemizi; Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz ülkeleri arasında ulaşımın her modunda uluslararası bir koridora dönüştürdük. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 664 kilometreye çıkardık. Otoyol ağımızı 1714 kilometreden, 3 bin 633 kilometreye yükselttik. Geçit vermeyen dağları 661 kilometreye ulaşan tünellerle aştık. Derin vadileri, 729 kilometrelik köprü ve viyadüklerle geçtik. Toplam karayolu ağımızı 68 bin 700 kilometreye çıkardık. 20 yılda planlı şekilde hayata geçirdiğimiz eserlerimizle yıllardır süregelen altyapı eksiğimizi giderdik. Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Yaptığımız projeler vizyonsuzlara tokat gibi cevabımızdır. Milletimiz çalışanla çalışmayanın, milletinin yanında olanla olmayanın farkında." diye konuştu.

20 YILDA NEVŞEHİR’E 3 MİLYAR LİRA’YA YAKIN HARCAMA YAPTIK

Bu arada ülke genelindeki ulaşım hamlelerinden Nevşehir’'in de elbette hak ettiği payı aldığına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, Nevşehir’'de yapımı devam eden karayolu projelerini de Kayseri-Kırşehir Devlet Yolu, Nevşehir Şehir Geçişi Yolları, Nevşehir-Ürgüp Yolu ve Ürgüp Ayrımı Yolu, Nevşehir-Aksaray Devlet Yolu ile Kozaklı Şehir Geçişi ve Kozaklı Yenifakılı İl yolu çalışmaları olarak sıraladı.

Kaynak: igf