Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, askeri açıdan ister harekat, ister idari faaliyetlerin planlanmasında hava şartları ve arazinin son derece önemli konular arasında olduğunu söyledi.ANKARA (İGFA) - Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Dünya Meteoroloji Günü” dolayısıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında düzenlenen törendeki konuşmasında, iklim ve hava durumunu tüm insanların hayatını etkileyen önemli konular olarak nitelendirdi.

Askerî faaliyetlerin gerek planlama gerekse icra aşamasında hava durumunun önemli olduğunu dile getiren Bakan Akar, bu kapsamda Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile yoğun bir iş birliği içinde olduklarını söyledi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün bu konudaki çalışmalarının kendileri için son derece önemli ve değerli olduğunu kaydeden Bakan Akar, "Askerî açıdan ister harekât ister idari faaliyetlerin planlanmasında hava şartları ve arazi son derece önemli konular arasında yer almaktadır. Bu iki konu üzerinde hem planlama, hem icra safhalarında devamlı bilgi sahibi olmak zorundayız. Bu konuda da bize yapılan yardımlar, destekler çok değerli, tahminlerin isabeti çok önemli” dedi.

 İklime, hava şartlarına duyarsız kalınmasının mümkün olmadığını dile getiren Bakan Akar, kurumlardan bireylere kadar herkesin yapması gerekenlerin olduğunu belirterek, "İklim değişikliğinin canlı hayatını önemli şekilde etkilediğine dikkati çekti. 

 Törenin sonunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından Bakan Akar’a, Bakan olduğu güne ait meteoroloji fotoğrafının yer aldığı tablo hediye edildi.

 Daha sonra katılımcı protokol Dünya Meteoroloji Günü dolayısıyla düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışını yaptı.

https://youtu.be/BSuCRriAvUY

Kaynak: igf