DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, haftalık değerlendirme toplantısında, AK Parti, MHP, Vatan Partisi'nden oluşan troykanın kurduğu ittifakın adı 'Cumhur' değil 'Kriz İttifakı' olduğunu öne sürdü.ANKARA (İGFA) - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında konuştu. Ukrayna krizini değerlendiren Babacan, Dışişleri Bakanlığı dönemde yaşanan Rusya-Gürcistan krizine ilişkin anekdotlar paylaştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2015 yılında yaptığı bir konuşmadan videolar izleten Babacan, “Kar yağar, bir şehre günlerce elektrik verilemez, kriz olur. Yağmur yağar, sel olur, kriz olur. Yağmur yağmaz, kuraklık olur, kriz olur. Havalar ısınır, ormanlar yanar, kriz olur. Havalar soğur, doğal gaz akışı kısılır, kriz olur. Sırf inat uğruna kendi vatandaşına hukuksuzluk yapar, uluslararası alanda kriz olur. Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli ve Sayın Perinçek’ten oluşan troykanın bugün kurduğu ittifakın doğru adı Cumhur İttifakı değil, tam bir ‘Kriz İttifakı’dır” dedi.

Babacan, Ukrayna krizine yönelik gelişmeleri de değerlendirdi. Rusya Federasyonu'nun uluslararası hukuku tanımayarak, tüm dünyanın büyük bir krize sürüklenmesine sebep olduğuna dikkati çeken Babacan, "DEVA Partisi olarak pozisyonumuz çok net. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarının kesinlikle korunması gerektiğini söylüyoruz. Çözüm için de kaba kuvveti değil, her zaman müzakereleri destekliyoruz" dedi.

https://youtu.be/9OPEYVO7gS8

“Hem Ukrayna halkı hem bölgemiz hem de tüm dünya için son derece kaygı verici bir süreç yaşıyoruz" diyen Babacan, "Çoluk çocuk milyonlarca insanın hayatını derinden etkileyen ve daha da etkileyecek olan bu sorun için, derhal acil inisiyatif alınmalı ve mesele barışçıl yollarla çözülmelidir. Türkiye de çözüm için, çözümden yana taraf olmalı; kriz derinleşmeden, daha ağır kayıplar yaşanmadan, çatışmalı sürecin sona erdirilmesi için çalışmalıdır" diye konuştu.

Kaynak: igf