Ayder Güzelleştirme Derneği Başkanı Hasan Özgen, bu yıl 14.sü yapılacak olan Ayder Kar Şenlikleri’yle ilgili açıklamalarda bulundu.

29-30 Ocak tarihlerinde yapılacak olan şenlikle ilgili tüm hazırlıklarının devam ettiğini ve güzel bir hafta sonu için yerli ve yabancı misafirleri beklediklerini söyleyen Ayder Güzelleştirme Derneği Başkanı Hasan Özgen uyarıda bulunarak “Alışveriş merkezi ya da restoranda fiyat listesi yoksa orayı terk etsinler. Sonra bir süprizle karşılaşıp sitem etmesinler.” Dedi.

2007 yılında Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylasında düzenlenmeye başlayan Ayder Kardan Adam Şenlikleri daha sonra adını 'Ayder Kar Şenlikleri' olarak değiştirdi.

2 gün sürecek festival kapsamında; çeşitli yarışmalar, konserler, Dj performansları katılımcıları bekliyor. Ayrıca kardan adam yarışması yeteneğine güvenenlerin hodri meydan dediği bir aktivite olarak festivalin gözdesi olacak.

“KARDAN ADAM İSMİNİ BİZE KULLANDIRTMADILAR”

Bu yılki şenliğin adını değiştirdiklerini söyleyen Ayder Güzelleştirme Derneği Başkanı Hasan Özgen “Kardan Adam adı altında bundan önce şenliğini yapan kuruluş bize ismi kullandırtmadığı için ve tescilli bir marka olduğu için biz bu yıl ki şenliklerde “Kardan Adam” ismini kullanmıyoruz. Bizim şenliğimizin adı 14. Ayder Kar Şenliği olacak. Programımızı hazırladık.” Dedi.

“DOĞASEVERLERİ MUHTEŞEM BİR AYDER YAYLASI KARŞILAYACAK”

İnsanları eğlendirmek için hazır olduklarını dile getiren Özgen “Kızak, kayak, şambrellerle kayma, yöresel oyunlarımız gibi etkinliklerimiz olacak. Kar yağışını da bekliyoruz. Dolayısıyla kardan adam yapma yarışması gibi çeşitli yarışmaların yanı sıra konserler ve DJ performansları da olacak. Doğaseverleri muhteşem bir Ayder Yaylası karşılayacak.” İfadelerini kullandı.

“BELLİ BİR NOKTADAN SONRA ARAÇ GİRİŞİ OLMAYACAK”

Ayder’de yaşanabilecek olası trafik sıkıntısına çözüm getirmek için vatandaşları minibüslerle şenlik alanına taşıyacaklarını söyleyen Özgen “Bilindiği gibi Ayder Yaylamızda otopark sorunumuz var. Halen otopark inşaatı devam ediyor. 1800 araçlık otopark yapılıyor. Bir dahaki şenliklerimize daha rahat gelinecek. Trafik ile ilgili sorunla karşılaşmamak için belli bir noktadan sonra gelen misafirlerimizi 60 minibüs ile şenlik alanına taşıyacağız.” Şeklinde konuştu.

“VALİLİK VE BELEDİYEDEN MADDİ DESTEK ALAMADIK”

Bu yıl ki şenliklerin hazırlanmasında hiçbir kamu kurum ya da kuruluştan maddi destek almadıklarını söyleyen Ayder Güzelliştirme Derneği Başkanı Hasan Özgen “Bu yıla kadar Bakanlık, Valilik ve Belediyenin katkılarıyla ortak bir etkinlik düzenleniyordu. Ancak bu yıl şenliği Ayder Güzelleştirme Derneği olarak tek başımıza yapıyoruz. Maddi olarak hiçbir destekleri olmayacak olan Valilik ve Belediyenin güvenlik ile alt yapı çalışmalarında desteği olacak.” Açıklamasında bulundu.

“FİYAT LİSTESİNE BAKSINLAR, SONRA SÜRPİZLE KARŞILAŞIP SİTEM ETMESİNLER”

Şenliğe katılarak konaklamak isteyenlerin rezervasyonlarını bir an önce yaptırmalarını, araçlarıyla gelecek olanların da kar lastiği ve zincir bulundurmalarını, pandemi sürecinden dolayı maske kullanımına dikkat etmelerini isteyen Ayder Güzelleştirme Derneği Başkanı Hasan Özgen “Alışveriş için gittikleri avm veya restoranlara giden vatandaşlarımız fiyat listesine sorsunlar. Sonra bir sürprizle karşılaşıp sitem etmesinler. İnsanlar ne yiyeceğini, yemeden önce ne kadar ödeyeceğini görmesi lazım. Eğer bir restoran ya da işyerinde fiyat listesi yoksa bence orayı terk etsinler. Sonuçta serbest piyasa var. Biri 10 liraya satar muhlamayı biri 15 liraya. Belediyemiz ve il turizm müdürlüğümüz ile konuştuk. Fiyat listesinin asılması noktasında denetimlerimiz olacak.” Diye konuştu.

“AYDER YAYLASI’NDA HER ŞEY PAHALI DEĞİL”

Ayder Yaylası’nda pahalılığın olduğuna yönelik dedikodulara tepki gösteren Özgen “Ayder Yaylası’nda her şey pahalı değildir. Bizde turizm yerlerine gidiyoruz. Rize’de bir restorana gidiyorum, fiyatları Ayder’den daha pahalı. Böyle bir dedikodu çıkardılar. İnsanlar gelirken mağdur edileceklermiş gibi geliyorlar. Böyle bir şey yok. Bir sıkıntı olduğunda ekip olarak bizler ve güvenlik güçlerimiz sahada olacak. Gelen misafirlerimiz başımızın tacıdır.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan şenlik kapsamında Selim Gülgören, Volkan Arslan, Ünal Sofuoğlu, Erdem Akın, Özlem Üngör, Özlem Devran, Kopa, Dj Savaş, Mami ve Gökancan Boşnakoğlu sahne alacak.

Editör: AVNİ MERT