ANTALYA,(DHA) - AKDENİZ Üniversitesi (AÜ), İnsansız Hava Aracı (İHA) hava sahasıyla ilgili paydaşları bir araya getirdi. Uçuş güvenliğini artırmak için alınacak önlemlerin tartışıldığı Yeşil Alan Toplantısı'nda İHA'lar için macera parkı kurulması önerisi de gündeme alındı.
AÜ Havacılık Uygulama ve Araştırma Merkezi(AKHUMER)koordinasyonunda Antalya Hava Sahası'nda "İnsansız Hava Aracı" (İHA) uçuşları için Yeşil Alan Toplantısı gerçekleştirildi. Antalya hava sahasıyla ilgili geniş katılımla gerçekleştirilen toplantıya AKHUMER Müdürü Doç. Dr. Halil Özekicioğlu, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Topuz, Öğr. Gör. Dr. Bilge Timuçin Ekinci, İHA Eğitmeni CBS Uzmanı Öğr. Gör. Ercüment Aksoy, Koordinatör Melike Tamer Köse, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Antalya Temsilciliği'nden Ayşe Karaarslan, Antalya Emniyet Müdürlüğü İHA Büro Amirliği'nden Sefer Tetik ve Yasin Barca, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı'ndan Teğmen Hasan Kaya, Türk Hava Kurumu (THK) Antalya Şube Başkanı Süleyman Girgin, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Antalya Havalimanı Hava Trafik Kontrolörleri Serdar Gezer, Cengiz Öğüt ve Serdar Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü'nden Mehmet Doğan, Volkan Sepetçi, Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Özsoy, Kepez Belediye Başkan Danışmanı Ramazan Eciş, Muratpaşa Belediyesi'nden Emre Vural ve Konyaaltı Belediyesi'nden Tahir Dokumacı katıldı.
İHA'LAR İÇİN MACERA PARKLARI ÖNERİSİ
Yapılan toplantı sonucunda Antalya hava sahasının turistik destinasyon olması nedeniyle çok yoğun olduğu ve İHA kullanımının kontrolsüz olması nedeniyle olası kazaların önlenmesi ve daha güvenli olması için bazı yapılması gereken uygulamaların kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşılması kararı alındı. Alınan kararlar arasında İHA'ların kontrolsüz uçuşların engellenmesi ve satışı için Ticari İHA Ehliyeti zorunluluğu getirilmesi gerekliliği, eğitimlerin genişletilerek farkındalık yaratılması ve halkın hava araçlarıyla ilgili bilinç düzeyinin geliştirilmesi, Türkiye sınırları içerisinde İHA'lara kuyruk numarası tanımlanması böylece uçan İHA'ların kimlikli hale getirilmesi planlanıyor. Kaş-Kalkan bölgesinde drone-İHA uçuşu için havalimanına uzak olması ve yamaç paraşütü için özel alan bulunması nedeniyle bir yeşil alan oluşturulabileceği, İHA Macera Parklarının kurulması böylece kontrollü eğitim ve uçuşların sağlanması ve uçmak isteyenlere şehir içinde yeşil alan yaratılması konusunda görüş birliğine varıldı.

FOTOĞRAFLI

 

Kaynak: dha