Çığ Düşmesine Dikkat!

ASLIŞEN, bu dönemde Doğu Karadeniz'de doğa yürüyüşü yapacak kişilerin çığ konusunda dikkatli olması uyarısında bulundu.

Dağcı ve doğa fotoğrafçısı Sabri ASLIŞEN, bu yıl bölgeye yeterince kar düşmediğini, yağan karın da erken erimeye başladığını belirterek ''Son dönemde Doğu Karadeniz'de hava sıcaklığında dengesizlik var. Karlar erimeye başlıyor, eski karın üzerine yeni kar yağıyor. Bu durum kayakçıları ve doğa yürüyüşü yapanları aldatabilir'' dedi.

Kar yağışının ardından havanın ısınmaya başlamasıyla özellikle eğim yüksek olan bölgelerde çığ riskinin arttığına dikkati çeken ASLIŞEN, ''Dikkatli olmak lazım. Bölgede kayak ve doğa yürüyüşü yapanların zorunlu olmadıkça özellikle vadi tabanlarına girmemeleri lazım. Kesinlikle zorunlu olmadan vadi tabanında yürüyüş yapmamak gerekir. Çığ gelmese bile kar erimesi sonucu taş ve benzeri şeyler düşüp grubu veya kişiyi riske sokabilir'' diye konuştu.
Aslışen, kayak ve doğa yürüyüşü yapmadan önce ilgili kurumlara muhakkak bilgi verilmesi gerektiğini kaydederek, şunları söyledi: ''Kayak ve doğa yürüyüşü yapanlar, dağcılık kulüplerinden, bölge halkından, sivil savunmadan, jandarmadan bilgi almadan yola çıkmamalı. Yani topluca bir yere hareket edilecekse muhakkak yerel meteoroloji dediğimiz yöre insanı ve ilgili kurumlardan bilgi alarak kayak ve doğa yürüyüşü yapılacak bölgeye ondan sonra gidilmeli''

Dağ ve doğa sporlarının riskli olduğunuza dikkat çeken  Doğu Karadeniz Doğa Sporları İhtisas Kulübü Başkanı (DOKADAK) kurucu üyesi ve eski başkanı, dağcı, doğa fotoğrafçısı  Sabri ASLIŞEN, 'Doğa sporları ile uğraşan herkes bu tür sporların riskli ve tehlikeli olduğunun bilincinde olmalı. Bu sporlarla uğraşanlar, gerekli ve yeterli eğitimi almış almalı. Bu sporlarla uğraşanlar faaliyetlerinde, gerekli araç/gereci (ekipman), mevsimine göre rota vb. seçimlerini doğru yapmaları gerekir.”

Editör: Medya Laz