Milyonlarca çalışanın gözü kulağı yeni açıklanacak asgari ücret rakamlarına çevrildi. Bu yıl erken bir tarihe çekilen görüşmelerde milyonlarca çalışan ücrette ciddi bir artış bekliyor. 2022 Asgari ücret görüşmelerinin üç oturumu tamamlandı; gözler 4. oturuma çevrildi. 4. oturumun bugün yapılması bekleniyordu ancak herhangi bir resmi açıklama şuana kadar gelmedi. Asgari ücret açıklandı mı? Asgari ücret görüşmelerinde son durum ne? 2022 Asgari ücret toplantısı ne zaman? Asgari ücret topantısı ertelendi mi? İşte tüm detaylar haberimizde...

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2022 asgari ücret görüşmeleri bu yıl başladı. 3 oturumu tamamlanan görüşmelerde gözler 4. oturuma çevrildi. Görüşmelerinin ilk gününde asgari ücretin 4 oturumda karara bağlanacağı taraflar tarafından ortak bir şekilde açıklanmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de konu ile ilgili 'asgari ücretin ne olacağını Pazartesi (yani bugün) göreceğiz' açıklamasını yapmıştı. Gözler bakanlardan gelecek resmi açıklamaya çevrildi.

Asgari ücret henüz açıklanmadı. Resmi açıklama geldiğinde bu sayfada olacak.

2022-asgari-ücret-rakamları

Konu ile ilgili resmi bir açıklama henüz gelmese de Habertürk sunucusu Ebru Baki canlı yayında toplantının ileri bir tarihe ertelenebileceğini söyledi. Baki, "Asgari ücrette toplantı bugün dedik ama yarına da kalabilirmiş. Öyle bir durum söz konusu. Belki verilecek destekler konusunda bir plan görmek istiyor olabilir işveren kesimi. O çünkü net değil. Gelir vergisi, belki diğer vergilerde bir indirim söz konusu olur. Ancak öyle çünkü bu rakamlara ulaşılabilir diye tahmin ediyorum işveren açısından. Yarına kalabilir ama tabii bayram havası estirecek rakam nedir onu bilmiyorum." ifadelerini kullandı.

TGRT Haber muhabiri Ebru Kurt, "Gözler bugün Ankara'ya çevrildi ancak, bugüne dair bir açıklama üç taraftan da gelmedi. İleri bir tarih olarak da herhangi bir açıklama yapılmadı. Bugünün önemli olmasının sebebi Vedat Bilgin'e mecliste yöneltilen 'asgari ücreti ne zaman açıklayacaksınız?' sorusuna 'Pazatesi günü' diye yanıt vermesi. Asgari ücret toplantısı ile alakalı herhangi bir tarih ya da saat taraflardan duyurulmadı." dedi.

asgari-ücret-ne-kadar-olmalı-2022-asgari-ücret

Asgari ücretin diğer üç oturumunda neler yaşandı?

İlk asgari ücreti belirleme oturumunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin eşliğinde yapıldı. Bilgin o toplantıda kamuoyuna yapılan asgari ücret anketinin sonuçlarını paylaşmıştı. Asgari ücret ne kadar olmalı sorusu hem işverene hem de işçiye soruldu. Çalışan kesin 3700 ile 4000 TL arasında olması gerektiğini belirtirken, işveren ise 3500 rakamını işaret etmişti. Toplantı da başka rakam telafuz edilmedi.

İkinci toplantı Türk-İş'in evsahipliğinde gerçekleşmişti. O toplantıya Çalışma Genel Müdürü Nurcan Öner eşlik etmişti. O toplantı öncesinde Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay açıklama yapmıştı. Enflasyonun yüksekliğine dikkat çeken Atalay, "Beklentimizin altında bir rakam çıkarsa o rakamın altına imza atmayız." ifadelerini kullandı.

3. toplantı ise TİSK'in ev sahipliğinde gerçekleşti. O toplantıda bu yıl ilk defa bir farklılık meydana gelmişti. TÜİK bu yıl komisyona bir rakam vermemiş, Hacettepe Üniversitesi'nden aldığı verileri iletmişti. Komisyonda o veriler üzerinde hesaplamalar yapılmıştı. Nurcan Önder o hesaplamalardan çıkan rakamı paylaşmıştı. Önder, 2979 TL ile 3567 TL arasında olması gerektiğine dair hesaplanan rakamı açıklamıştı. Nurcan Önder o toplantıda TİSK'in 3100 rakamını Türk-İş'in ise 3900 rakamını işaret ettiğini açıklamıştı. Ancak TİSK'in genel sekreteri Akansel Koç, 3100 şeklinde verilen rakamın doğru olmadığını ve bu ifadelerin kullanılmadığını belirtmişti. O toplantıdan da bir uzalşama çıkmadı.

akansel-koç

4. oturum öncesi Vedat Bilgin asgari ücretlilere bayram niteliğinde bir rakamın açıklanacağını belirtmişti.

Asgari ücret görüşmeleri ertelendi mi, iptal mi edildi?

Asgari ücret görüşmelerinin yarına ertelenip ertelenmediği ile ilgili şuna net bir bilgi yok.

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Vedat Bilgin: Asgari ücret bayram havası yaratacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret artışı ile alakalı son olarak, "Toplumun, işçilerin beklentilerini karşılan ciddi bir asgari ücret artışı yapacağız. Düşük gelirli asgari ücretle çalışanlar için bir bayram havası yaratacaktır Asgari ücretle çalışan bazen 15 ila 20 milyon çalışan işçi var deniyor. Bu rakamlar doğru değil. Yaklaşık 6 milyon civarında asgari ücretli işçimiz var" dedi.

vedat-bilgin-çalışma-ve-sosyal-güvenlik-bakanı

Fatih Erbakan: Asgari ücret 5 bin TL olmalı
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan asgari ücret ile ilgili, "Esnafıyla, çiftçisiyle, emeklisiyle, memuruyla, asgari ücretlisiyle, hayvancılıkla uğraşanıyla, KOBİ'siyle neresinden bakarsanız bakın şu anda büyük bir geçim derdi, alım gücünün düşmesi, fakirleşme haftalardır aylardır evine herhangi bir ekmek götürememe, bir kuruş para kazanıp da evine, çoluğuna çocuğuna götürememe derdi ile karşı karşıyadır. Dolayısıyla Asgari ücret bu ekonomik şartlarda 5 bin lira yapılmalıdır. Ve bu bir lütuf olarak değil insan haklarının yerine getirilmesi olarak yerine getirilmelidir. İnsani olarak bunun yapılması gereklidir. Tabii devlet işvereni de rahatlatarak işverenden asgari ücret için vergi almamalıdır. İşverenden haksız vergiler kaldırılmalıdır. Böylece halkın alım gücü artınca işverenin de üreticinin de yüzü gülecek." dedi.

fatih-erbakan-asgari-ücret-açıklması

Nurettin Nebati: Herkesin beklentileri karşılanacak
Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, "Asgari ücrete ilişkin görüşmeler devam etmekte. 2022 yılı için asgari ücrette herkesin beklentilerini karşılayan bir artış yapmayı planlıyoruz. İşçi kardeşlerimiz rahat etsinler. Bu yıl da işçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."

Engin Özkoç: Asgari ücret en az 5 bin TL olmalı
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Asgari ücret, normal olarak kesinlikle 5 binin altına düşmemeli. Asgari ücret, getirdiği zamların, kaybettikleri rakamların tamamını telafi edecek bir asgari ücret olmalı." dedi.

engin-özkoç-chp-grup-başkanvekili-asgari-ücret-açıklaması

Recep Tayyip Erdoğan: Asgari ücret şuana kadar olmuşunu çok üstünde olacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Asgari ücreti şu ana kadar olmuşun çok çok fevkinde bir artış yapacağız. Halkımızı ezdirmeyeceğiz, kısa zamanda açıklayacağız." diye de ekledi.

cumhurbaşkanı-recep-tayyip-erdoğan-asgari-ücret-görüşmeleri

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Asgari ücrette vergi maliyetinin düşürülmesi için nasıl bir düzenleme yapılacak?

Edinilen son dakika bilgisine göre asgari ücret görüşmelerinin üçüncü turunda birinci vergi diliminin yıllık brüt asgari ücret miktarına çekilmesi konusunda anlaşıldı. Buna göre kümülatif vergi matrahı hesabında brüt asgari ücret dikkate alınacak. Uzmanlara göre bu düzenleme gelir vergisinden kaynaklı 1500 liralık katkı sağlayacak. Prim ve vergi indirimi yapılması halinde asgari ücretin işverene maliyetindeki artış da sınırlı kalacak.

Ayrıca, 5 yıldır uygulanan asgari ücret işveren desteğinin toplu iş sözleşmeli yerlerde yüzde 6 olarak uygulanması toplu sözleşme olmayan yerlerde yüzde 3 olarak uygulanması konusunda görüş birliği var.

Vergi matrahı düzenlemesi ücretlere nasıl yansır?

Çalışanın birinci ay aldığı brüt ücreti onun matrahı oluyor. Gelir Vergisi Kanunu'na göre asgari ücretli bir çalışanın ücret matrahının yıllık 24 bin lirayı aştığı ay ve takip eden diğer aylarda ücretinin bir sonraki vergi diliminde yüzde 20 üzerinde vergilendirilmesi gerekiyor. Bugün itibariyle 24 bin liraya kadar yüzde 15, 24 bin lirayı aşması halinde yüzde 20'lik vergi dilimine giriliyor.

Yüzde 15'ten vergilendirilecek: Şu anda 24 bin lira olan tutarın gelecek yıl asgari ücretin yine brüt 5 bin lira varsayımı ile yılda 60 bin liraya çıkması anlamına geliyor. Bu tutara kadar olan kısım yüzde 15'ten vergilendirilecek. Asgari ücretlinin Ocak ayında aldığı ücretle Aralık ayında alacağı tutar vergi dilimleri nedeniyle düşmeyecek. Çalışanlar daha az vergi ödemiş olacak. Asgari ücretle çalışmayanların da daha az vergi ödemesi sağlanacak. İlk dilim 60 bin liraya çekildiğinde daha yüksek alan ücretliler beşinci ayda yüzde 20'ye geçecekken 7, 8'inci ayda geçecek. Böylece daha az vergi ödemiş olacak.

Mevcut tabloya asgari ücret üzerindeki vergi, prim yükü ne kadar?

Brüt 3 bin 577 lira olan asgari ücretten yapılan 751 liralık kesintinin (SGK primi, işsizlik sigortası primi, gelir vergisi ve damga vergisi) alınmaması ya da asgari ücretten kesilen vergi kalemlerinin sayısının düşürülmesi seçenekler arasında yer alıyor. Bu yıl için asgari ücrette işveren payı 554.51 lira, işveren işsizlik sigorta primi 71.55 liraya ulaşıyor. Böylece bu yıl rakamlarına göre asgari ücretin işverene maliyeti 4203 lirayı geçiyor.

Komisyonda mutabakata varılan yüzde 5'lik prim indiriminin asgari ücrete etkisi ne olur?

SSK primi işçi payının yüzde 14'ten 5 puan indirilerek yüzde 9'a düşürülmesi ile 180 liralık bir miktar işçinin cebine kalacağı belirtiliyor. Asgari ücretin yaklaşık yüzde 40 artırılması varsayımı ile bu tutar 252 liraya ulaşacak. Bu tutarın çalışanın ücretine doğrudan yansıması halinde geliri de artmış olacak.

Gelir vergisi birinci dilimi yüzde 10'a çekilir mi?

Gelir Vergisi Kanunu'na göre vergi tarifesi yüzde 15, 20, 27, 35 olmak üzerde 4 dilimden oluşmakta. Sendikalar, ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf tutulmasını isterken, asgari ücret sonrası ilk vergi basamağı için uygulanacak oranın da yüzde 10'ü düşürülmesi isteniyor.

Komisyon kararı bağlayıcı mı, belirlenen ücret dışında ödeme yapılır mı?

Komisyon, asgari ücreti bütün iş kollarını kapsayacak şekilde belirler. Çalışanlara Komisyonun belirlediği ücret dışında düşük ücret ödenemez. İş sözleşmelerine ve toplu iş sözleşmelerine bunun aksine hükümler konulamaz. İşverenler tarafından, işçilere sağlanan sosyal yardımlar nedeniyle asgari ücretten herhangi bir indirim yapılamaz. Asgari Geçim İndirimi'ni vermeyen işverene idari para cezası uygulanır.

Asgari ücretin belirlenmesinde işveren tarafından çalışana ödenen ek ücret, sosyal yardımlar dikkate alınmıyor. Kısmi süreli çalışanlar yasal asgari ücretin tam olarak ödenmesini talep edemez.

Asgari ücrete yapılan zam kimleri etkileyecek?

Asgari ücretteki artış sadece bu kapsamda çalışanları değil isteğe bağlı sigortalılardan işverene, Genel Sağlık Sigortası kapsamındakilerden işsizlik sigortası alanlara, borçlanmaya gidenlere kadar milyonları etkiliyor. Yeni asgari ücretle birlikte 20 milyona yakın memur, işçinin asgari ücrete göre belirlenen AGİ de yükselecek. Bu nedenle memur, sözleşmeli personel maaşları da asgari ücretten doğrudan etkileniyor. GSS primleri devlet tarafından karşılananların sayısı artacak.

GELİR VERGİSİ ORANI (yüzde 15)

Asgari ücret: 3.577,50

SGK primi (yüzde14): 500, 85

İşsizlik sigortası primi (yüzde 1): 35,78

Gelir vergisi matrahı: 3.040,87

Gelir vergisi (yüzde 5): 456, 13

Damga vergisi (0.759 ): 27,15

AGİ: 268,31

Net asgari ücret: 2.825,90

Editör: Medya Laz