Ardeşen’de 70 Yıllık Emanete Gözü Gibi Baktı

İlk Kaymakamdan Son Kaymakamı 70 Yıllık Keman Emaneti

Ardeşen’in ilk Kaymakamı Hasan Yücel tarafından kendisine hediye edilen kemanı 70 yıldır muhafaza eden Sedat Kâhya, 70 yıl sonra emaneti Ardeşen Kaymakamlığı’na devretti.

Kemanı alan Ardeşen Kaymakamı Ekrem Çeçen emaneti en güzel şekilde Kaymakamlık binasında muhafaza edileceğini ifade etti.

1973 yılında kurulan Ardeşen’in Sesi Gazetesi imtiyaz sahibi Avukat Sedat Kahya (91), Ardeşen’in kuruluşu olan 1953 yılında ilk Kaymakam Hasan Yücel tarafından kendisine keman hediye edildi.

Ardeşen’in kültürü ve tarihi açısından birçok arşivi muhafaza eden Kahya, kendisine hediye edilen kemanı 70 yıldır evinde bulunduruyordu. Kahya, kemanı Ardeşen Kaymakamı Ekrem Çeçen tarafından istendiğini ve Kaymakamlık binasında en güzel şekilde muhafaza edileceğini öğrenince kemanı Kaymakam Çeçen’e verdi.

Ardeşen Kaymakamı Ekrem Çeçen, yaptığı açıklamada “Ardeşen’imizin ilçe olma hatırası adına böyle değerli bir hediyeyi 70 yıldır muhafaza eden Sedat Kahya Amcamıza teşekkür ediyorum. Kendisinin nazik düşüncesinden mutluluk duyduk. Emaneti kabul ediyoruz. En güzel şekilde Kaymakamlık binamızda emaneti yaşatacağız.” Dedi.

Editör: Tunahan Kalender