Rize’nin Ardeşen İlçesine Bağlı Fırtına Mahallesi, Derman Sokakta Bulunan 40 Hane Yer Terki Yapılmadığı İçin Doğalgaz Hizmetinden Faydalanamıyor. Sokak Sakinleri, “Hemen  Yanımızda Bulunan Binalara Doğalgaz Bağlanırken, Biz Bağlatamıyoruz. Yetkililerle Defalarca Görüşmemize Rağmen Mağduriyetimizi Gideremedik.” İfadelerini Kullandılar.

ardesen-dogalgaz-4

ELEKTRİK – SU VAR, DOĞALGAZ YOK

Sokak Sakinlerinden Ali Şahin Topçu, Oturdukları Binayı 1994 yılında yaptıklarını, kendilerinden sonra 1996 yılında 2 yeni bina yapıldığını, bu binaların kat mülkiyetinin bulunduğunu, 2005 yılında ise iskanı alınmış yeni bir bina yapıldığını ve bu binaların inşaat izni ve oturma izninin belediye tarafından verildiğini ifade ederek, “Suyumuz belediye tarafından bağlandı. Elektrik idaresi tarafından elektrik hizmeti bağlandı. Ancak, şuan da bölgemize gelen doğalgaz hizmetinden faydalanamıyoruz.” dedi.

Sokaklarına giden yolun şahsi arazi üzerinden geçtiğini ifade eden Topçu, “Yıllardır bu yolu kullanıyoruz. Bu yol üzerinden doğalgaz bağlantısı geçmesi için yol terkinin yapılması gerekiyormuş. Su ve elektrik hatları bu yol üzerinden geçiyor ancak, doğalgaz için bir türlü çalışma yaptıramadık.

YOL TERKİ – KAMULAŞTIRMA

Doğalgaz hizmetinden faydalanmak için söz konusu yolun kamulaştırılması gerektiğini ifade eden Br Başka Sokak Sakini Salih Topçu ise, “Hem Belediye Yetkilileri ile Hem de Doğalgaz Sağlayıcısı AKSA Yetkililerle defalarca görüştük. Bimer ve Cimer’e defalarca başvuruda bulunduk. İlgili bakanlıklara yazılar yazdık. Ancak 10-20 metrelik bir arazinin kamulaştırılmasını sağlatamadık. Sokağımız için daha önce çizilmiş olan imar planında 2 farklı alternatif yol projesi bulunuyor. Bu yollar da kamulaştırmaları yapılmadığı için açılmıyor. Mevcut yolda da zaten kamulaştırma problemi var. Tamamen çıkmazdayız. İlgili tüm yetkililere derdimizi anlattık. Çözüm bulamadık. Basın aracılığı ile yetkililerden bir kez daha çözüm beklediğimizi ifade etmek istedik.” dedi.

ENGELLİ HASTALARIMIZ VAR

Oturdukları sokakta hem engelli hastaların, hem de yaşlı hastaların bulunduğunu ifade eden Topçu, “Engelli çocuğumuzu doğalgaz olmadığı için odaya alamıyoruz. Oturma odasında sobanın yanında yaşamını sürdürüyor. Kanser hastalarımız var. Bizim derdiğimiz, ayağımıza kadar gelen hizmetten faydalanmak.” dedi.

ardesen-dogalgaz-6

Editör: Cevahir Topaloğlu