Ardeşen Gazeteciler Dernek Başkanı Salih Navdar önderliğinde Ardeşen’de bugün ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler ve İdareciler Günü’ kutlandı. Mezarlara çiçek bırakıldı. İdareciler ve gazeteciler beraber yemek yediler.

 

Haber: Ceyda Demirata

Ardeşen Gazeteciler Derneği’nin, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler ve İdareciler Günü” programı çerçevesinde Ardeşen’nin merhum gazetecilerinin mezarları ziyaret edildi.  Yapılan kabir ziyaretinin ardından günün anlam ve önemine yönelik, öğle saatinde,  Ardeşen Belediyesi Aile Çay Bahçesinde bir araya gelen idareciler ve gazeteciler yemek yiyerek sohbet etti.  Aile Çay Bahçesinde düzenlenen yemek organizasyonuna;  Ardeşen Kaymakamı Ferhat Altay, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Pazar Kaçkar Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mehmet Han Alişan, Ardeşen Ticaret Odası Başkanı İsmail Kuyumcu, Emniyet Mensupları, Oda Başkanları, İlçe Müftüsü, Gazeteciler ve Muhtarlar katılım sağladı.

 

Merhum gazetecilerin kabirlerini ziyaret ettiler

 “10 Ocak Çalışan Gazeteciler ve İdareciler Günü” kapsamında dernek tarafından düzenlenen programın akışına göre; Ardeşen Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Navdar ve gazeteci dernek üyeleri sabah saatlerinde buluşarak merhum gazetecilerin kabirlerini ziyaret ettiler.  Hem Avukatlık hem de Gazetecilik mesleğini icra eden merhum Sedat Kahya ve merhum Gazeteci Ahmet Özcan’ın kabrini ziyaret eden Ardeşen gazetecileri mezarlara çiçek bırakarak dua ettiler.

 

Mezar ziyaretinin ardından idareciler ve gazeteciler öğle yemeğinde bir araya geldiler

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler ve İdareciler Günü” dolayısıyla Kaymakam Ferhat Altay, Belediye Başkanı Avni Kahya ve Ardeşen Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Navdar günün anlam ve önemine yönelik konuşma yaparak gazetecilerin gününü kutladı.

 

Ferhat Altay: “İnsanları manipüle etmeyecek ve kışkırtmayacak basın mensuplarına ihtiyacımız var.”

Ardeşen Kaymakamı Ferhat Altay, basının önemine vurgu yaparak, “Basın bizim açımızdan çok kıymetli ancak doğruyu söyleyen, haklı söyleyen, insanları manipüle etmeyecek ve kışkırtmayacak basın mensuplarına ihtiyacımız var.” dedi.  Altay Ardeşen’de yerel gazeteciliğin zorluğuna dikkat çekerek, “Ardeşen’de dahil yerel gazetecilik zaten bambaşka bir şey, gönülle yapılır, çok zor bir iştir,  çok kaynak bulamazsın ama buna rağmen yürütmeye çalışırsın, çabalarsın bazen bir yere varamazsın ama bırakmazsın. Bu da yapmış olduğunuz işin güzelliğini gösterir. İlla maddi olarak beklentinin içerisine girmezsin ancak yaptığın işten haz alırsın.” İfadelerini kullandı.

 

Altay, yerel gazeteciliği geliştirmenin önemine değinerek şunları aktardı: “Yerel gazeteciliği büyütmek ve ulusala dönmek lazım. İşlerimizi yaparken kaliteyi arttırmak ve birlikteliğimizi korumamız lazım.  Ardeşen’de de böyle bir birliktelik söz konusu, o birlikteliği devam ettirdiğiniz sürece Allah’ın izniyle de başarılı olacağımıza inanıyorum. Gününüzü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

 

Avni Kahya: “Gazeteciler bizim hafızamız.”

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında ,“Gazeteciler bizim hafızamız. Bizim yaptıklarımızı tanıtan ve halka duyuran bir mekanizmadır. Fakat biz bazen çok önemsiz görsek bile gerçekten önemsiz olmadığını fark etmekteyiz. Öncelikle bundan dolayı tebrik ediyorum. Yine güzel günlerde bir araya gelme dileğiyle.  Ardeşen’de benim iki tane hayalim var, bunun bir tanesi gerçekleşti. Ardeşen’in ihtiyaç duyduğu elektriği kendisi üretsin meselesi vardı. Onu çözdük. İkincisi de Ardeşen’in bir su başkenti olduğunu hep söylüyorum ve sizin sayenizde bütün alanlara duyuruldu. “ dedi.

 

Ardeşen Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Navdar derneğin 2009 yılında hikâyesine başladığını ifade ederek şunları aktardı: ” Sizler yemeklerinizi yerken slayt gösterimizde derneğimizin kuruluşundan bu güne olan yolculuğumuzu izleyeceksiniz. Özellikle Ardeşen’in Sesi Gazetesi’nin kurucusu olan Avukat ve Gazeteci merhum Sedat Kahya amcamızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Aynı şekilde, Ardeşen Matbaası’nın temellerinin atılışında gazetecilik noktasında hizmet veren ve geçtiğimiz 3 yıl öncesinde koronavirüs nedeniyle kaybetmiş olduğumuz Ahmet Özcan’ı da rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bugün basın şehitlerine ve aramızdan ayrılan tüm gazetecilere dualarımızı gönderelim.”

 

Salih Navdar: “İyi ki varsınız, birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz.”

Dernek Başkanı Navdar, organizasyona destek veren Kaymakam Ferhat Altay ve Belediye Başkanı Avni Kahya’ya özel bir teşekkürle devam ederek, ”Kaymakamımız Sayın Ferhat Altay Bey yemeğin organizasyonunda yükümüzü aldı. Sayın Belediye Başkanımız Avni Kahya keza aynı şekilde organizasyonumuzun yarı yükünü aldı. Ayrıca Fatih Kahya’ya da hazırladığı isme özel hediyeler için teşekkür ederim. Geldiğiniz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Afiyet olsun, iyi ki varsınız, birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz. Sevgili gazeteci arkadaşlarımın gününü de tekrardan kutluyorum” şeklinde konuştu.Editör: Medya Laz