Asrın felaketi deprem bölgelerine Rize Ardeşen İlçesinden depremzedelere yapılan yardımlar ve yapılacaklar konusunda Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya Vitamin FM de Adem Akatin’in canlı yayın konuğu oldu.

 

Vitamin FM’e canlı telefon bağlantısıyla bağlanan Başkan Kahya şunları kaydetti; “Ülkemiz Asrın Felaketi denilen bir depremle karşı karşıya kaldı.
6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ve Gaziantep’te 7.4 ile 6.5 büküklüğünde iki deprem ve ardında 9 saat sonra yeniden 7 civarındaki ikinci depremle birlikte 10 ilimizi etkileyen büyük bina yıkımları meydana geldi.


Bu depremlerde başta hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına sabır, yaralananlara da acil şifalar dilerim.
Acı haber tüm Türkiye’yi yasa boğmuştur.
Ancak biz Ardeşen olarak hüzünle oturmak değil böyle bir günde deprem mağduru kardeşlerimize nasıl faydalı olabiliriz diyerek İlçede hızlıca koordine olduk.
Belediyemiz ve Kaymakamlığımız öncülüğünde Siyasi Partiler ve STK’lar ile birlikte hızlıca bir yardım seferberliği başlattık.
Bu bağlamda Ardeşen’li Hemşekrilerimizin teveccühü ile

 içerisinde:
-Battaniye
-Isıtıcı
-Kuru Gıda
-Çocuk Maması
-Çocuk bezi
-Kışlık Yakacak Odun ve Soba
-Kışlık Giyim Eşyası ve SU olmak üzere çeşitli yardım malzemelerinin bulunduğu
-38 Adet TIR,
-64 Adet 4X4 Araç,
-20 Adet Minibüs,
-20 Adet Kamyon,
-16 Adet İş Makinesi,
-3 Adet Cenaze Aracı ve 1 Adet Ambulans olmak üzere toplamda: 162 Aracı Ardeşen olarak hep birlikte yolladık.

Bununla da yetinmedik.
Belediye olarak Depremin İlk gününde Malatya İlimize Ardeşen’li Hemşehrilerimizin destek ve gıda yardımlarıyla Belediyemizin Sıcak AŞ Evi niteliğinde yemek dağıtan çadır turduk.
Son olarak ta Hatay Samandağ İlçemize “Rize-Ardeşen Belediyesi Çalışanları Bağışıdır” adı altında Belediyemiz personeli ve çalışanlarının maddi destekleriyle 70 adet çadır hazırlayarak kurulumunu da bizzat gerçekleştirdik.
Bu çadırların içinde
-Soba
-Yakacak Odun
-Çocuklar için kamp yatağı
-Kuru gıda kolisi mevcut
Deprem bölgesine ulaşan bu yardımlarda Ardeşen’li hemşehrilerimin çok ama çok büyük katkıları var.


Hele ki Genç evlatlarımızın Depremin ilk gününden itibaren hiç kimsenin baskısı ve yönlendirmesi olmadan Belediye çok amaçlı salonda gelen yardım kolilerinin istifi ayrılması ve TIR’lara yüklenmesinde çok büyük emekleri var her birini ayrı ayrı kutluyorum.
Allah bizledir bir daha böyle felaketlerle sınamasın.” Diye kouştu.

Editör: Medya Laz