HABER:ARZU ERBAŞ/ Üyelerinin hedeflerini büyüterek dünya piyasalarına açılmasını amaçlayan Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası yeni projesi ile üyelerine ihracat danışmanlığı yapacak. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile “Ardeşen TSO İhracat Danışmanlığı ile Hedef Pazar Kapasitesini Geliştiriyor ve Dünyaya Açılıyor” projesi imzalandı. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kuyumcu ve DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman imzaladıkları sözleşme ile projenin hayata geçirilmesi adına ilk adımı attılar.

Proje ile Ardeşen için önemli bir faktör olan imalat firmalarının bölgesel kalkınmalarını hızlandırmak amacı ile üretim, tanıtım, pazarlama, teknoloji, finansman vb. gibi eğitim konularında, destekler sağlayarak onların yeni girişimlerini desteklemek, kendilerinin uluslararası rekabet piyasasında eksik kaldıkları alanlarda gelişmelerini sağlayarak bu yerel aktörlerin kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik eğitim ve danışmanlık faaliyetleri düzenlenecek.

Bu kapsamda ATSO üyelerine; Kobiler İçin Dış Ticaretin Önemi, Dış Ticaretle İlgili Kurum ve Kuruluşların Tanıtılması, Türkiye ve AB Dış Ticaret Mevzuatı Genel Bilgi, Ticaret Bakanlığının İhracat Destekleri Dâhilinde İşleme Rejimi Pazar Araştırması Ödeme Şekilleri, Teslim Şekilleri konularında eğitim; İhracatta Fiyatlandırma İhracat Finansmanı Sağlayan Kuruluşların Tanıtılması, EXIMBANK vb. İhracatta Yol Haritası Firmanın Kalite Belgelerinin ve Sertifikasyon Gerekliliklerinin İhracata Uygun Olacak Şekilde Gözden Geçirilmesi ve Revize Edilmesi, Müşteri Bulma Yöntemleri, Online Yöntemlerle Müşteri Bulma Teknikleri, B2B Siteleri ile Uygulamalı Müşteri Bulma Teknikleri, Fuarlar ile Yeni Pazar Bulma Çalışmaları, Firmaların Ürünlerinin Dünyadaki Yerinin Tespiti, Ekonomik Verilerle Dünya Pazar Analizi gibi danışmanlık hizmetleri sunulacak.

Kaynak: rss