Ardeşen’de Kuran’ı Kerim okuma, futbol, salon hokeyi, hentbol, cimnastik, ahşap yakma, marangozluk, mefruşat, dericilik, resim, iğne oya, kırkyama, arıcılık, kilim dokuma, okuma yazma, kağıt rölyef, feretiko, sepetçilik, aşçılık, tulum, halk oyunları, bilgisayar, muhasebe, kıl testere, kuaförlük gibi pek çok alanda kurs vere Ardeşen Halk Eğitim Merkezi, bu kurslarda çıkan eserlerden oluşan sergisini çok yoğun bir katılımla açtı.

Sergide Rize TV mikrofonlarına konuşan isimler:

Rize İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen;

“Halk Eğitim Merkezlerimiz yetişkin eğitimine yönelik, hayat boyu öğrenme programları yapıyor. El emeği göz nuru, hakikaten üretimle ilgili çok kıymetli çalışmaların olduğunu görüyoruz.Biz kurslara gittiğimizde kursiyerlerimize hep “çok teşekkür ediyoruz, iyi ki buraya geldiniz, burada üretime,devletin ekonomisine katkı sağlıyorsunuz” diyoruz. Burada gerçekten çok çeşit ve harika ürünler var, bol bol gezin”ifadelerini kullandı.

Ardeşen Halk Eğitim Müdürü Hakan Bozkan;

“Bütün Ardeşen halkının yapılan çalışmaları yerinde görmesini istedik ve onlarda geldiler,herkese çok teşekkür ediyorum. Bu yıl 4861 kursiyere ulaştık. Bu emek Ardeşen’in bütün halkının.”

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya;

“Burayı gördüğüm zaman; sabrın, zarafetin ve güzelliğin iç içe geçtiği, güzel eserlerin ortaya çıktığı bir sergi görüyorum. Gelenler mutlu olmuştur, gelmeyenler çok pişman olur. Mutlaka herkesi buraya bekliyoruz. Ardeşen her şeyin en güzelini yapabilir. İnşallah bundan sonra bu tip katılımların yüksek olduğu ortamları göreceğiz.”

Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Kuyumcu;

“Sergiyi dolaştığımız zaman ne kadar el emeği göz nuruyla nasıl bir mücadeleyle emekle üretildiğini görüyoruz. Tabii üretmek çok önemli ama bunun pazarı da önemli. Pazarıyla ilgili zoru başarıyoruz üretiyoruz ama kolay olan satış pazarlamada sanki bir yetersizlik görüyorum. Bununla ilgili inşallah bütün kurumlarımız, bizlerde de dahil olarak katkı sağlamaya çalışmamız gerekiyor. Satış sağlamamız gerekiyor,eğer satışlardan gelir elde edersek gelen gelirle çok daha müthiş şeyler üretileceğine inanıyorum. Başta Halk Eğitim Müdürümüze, hocalarımıza, kursiyerlerimize çok teşekkür ediyorum. Şahsi olarak da gururla ticari alışveriş yapacağım, eşimi de davet ettim birlikte seçip alışveriş yapacağız.”

Ardeşen CHP İlçe Başkanı Faruk Buçan;

“Sanki Ardeşen’de değiliz. Kendimizi çok farklı yerde hissettik çünkü çok farklı şeyler var, çok güzel enerjiler var. Her bir el emeğinin farklı bir hikayesi var. Aynı zamanda kadınlarımız sosyal yaşamın içerisinde yer aldığı zaman, üretimde yer aldığı zaman neleri başarabileceklerini burada göstermiş oldular. Hepsini tebrik ediyorum. Hocaları tebrik ediyorum, öğrencileri tebrik ediyorum, her şey çok güzel. Ben bu güzelliklerin yılın belli zamanı iki gün,üç gün sergilenmesi değil bütün yıl boyunca sergilenmesini istiyorum. Çünkü kadınlarımız fabrika gibi çalışıyorlar, 6 ay mücadele veriyorlar, 6 ayın karşılığını üç gün içerisinde insanlara gösterip sonrasında toparlıyorlar. Bu ürünlerin sürekli olarak teşhir edilebileceği bir yerin muhakkak olması gerektiğine inanıyorum ve Avni başkanın da bunu dikkate alacağına inanıyorum çünkü bu emek öyle görmezden gelinecek bir emek değil.” İfadelerini kullandılar.

Ardeşen Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu Sergisi 3 gün boyunca devam edecek.

Editör: Medya Laz