Bu manada Ardeşen Gazeteciler Dernek Başkanı Salih Navdar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü ile ilgili bir basın açıklaması yaparak, tüm gazetecilerin bu önemli günlerini kutladı ve medya mensuplarının sorunlarına değindi.

 Başkan Navdar yaptığı açıklamada 10 Ocak tarihinin yılda bir kez dahi olsa basın mensubu ve gazetecilerin objektiflerin ve kameraların arkasında değil de önünde yer alarak seslerini duyurabildikleri bir gündür diyerek, sözlerine şöyle devam etti.

Bugün 10 Ocak. Bu gün halkın haber alma özgürlüğünü her ne koşul olursa olsun gece ve gündüz canla başla çalışan, bu çabalarının karşılığında hiçbir çıkar ve menfaat beklemeden mesleğini icra eden doğru haber peşinde koşan çalışan gazetecilerin günüdür.

Gazeteci yapacağı haberin doğruluğunu teyit etme adına araştıran, irdeleyen ve kovalayan kişidir. Gazeteci yaptığı haber ve manşete aldığı yazı ile toplumu yönlendireceğinin bilincinde olarak haber yapmalıdır.

Her şeyden önce haklının yanında, haksızın karşısında olmalıdır.

Gelişen teknoloji ve sunulan imkânlar doğrultusunda vatandaşın habere ulaşımı saniyelerle ölçülmekte iken bu hız ve çeşitlilik beraberinde algı yönetimi ve sosyal medya inanışlarında her yazılanı doğru sanılmasını da beraberinde getirmekte.

İnsanlar haberin iletken yapısında ana gövdeyi oluşturan Gazete, Radyo ve TV ekranlarından uzak, cep telefonlarının kendilerine sunduğu internet sayesinde her türlü bilgiye 7/24 her an ulaşa kolaylığında maalesef doğru olmayan bilgiyi de kabullenip etrafa doğru lanse etmekte dir.

Kişi; Sosyal medya delilen kişisel paylaşım ağlarından her paylaşılan yazının, bilginin veya haberin doğru olduğunu sanıp! Paylaşıp yaymakta ve kendi cenahında etrafında olanları da etkilemektedir.

Son yıllarda özellikle İnternet haberciliği konusunda yaşanılan sorunların gündem bulması bu platformda yasal bir düzenleme yapılmasının gündeme gelmesine de ön ayak olmuştur.

Bu konunun ivedilikle sonuçlanması ve cezai mühtedilerinin kanunlaşmasını cani gönülden istiyor ve bekliyoruz.

Basın mensubu arkadaşlarımın yılda bir kez dahi olsa seslerini duyurarak sorunlarını dile getirdiği 10 Ocak tarihi, Gazetecilerin objektif ve kameraların arkasında değil de önünde seslerini duyurabildiği özel günlerden biri dir.

Bu manada sosyal denge ve gelirlerinin sadece yaptıkları haber ile dengelenen gazeteci arkadaşların çalışma ortamlarının mobil olması halkla iç içe yağmur, kar tipi demeden her ne koşul olursa olsun haberi doğru yapma ve yazma adına her harcamasını kendi bütçesinden yapan ve gelirinin sadece ve sadece (haber sitesi, gazete, radyo veya Tv kanalına) verilen reklamlardan elde eden gazetecilere gereken desteğin kamu veya özel teşebbüsler tarafından verilmesi yada en azından toplumda ki değerinin iade edilmesi gerekir.

Haberci yaşanan bir olayla ilgili görebildiğini veya olay yerinde aldığı foto ve bilgileri ışığında haberini oluşturur ve topladığı bilgilerin doğruluğunu (mutlaka) teyit ettikten sonra servis eder.

Haberci unutmamalıdır!

Yapılacak haberin toplumda etkisini düşünülmeli.

Yapılan haberin kaynağı araştırmalı ve doğrulanmalı.

Yapılan haberin görseli mutlaka olmalı.

Yapılan haberin manşeti (bana göre) yıkıcı değil de haberin özünü yansıtmalıdır.

Haberci kimliğini almak bu kadar kolay olmamamla.  Biri çıkıyor bir site kuruyor ve oradan buradan gerçek emektarların haberlerini Kes, Kopyala, Yapıştır mantığıyla çalıp kendi sitesinden kendi haberiymiş gibi yayınlıyor ve herkes o siteyi ve o kişiyi haberci sanıyor.

Yazımın başında da ifade ettiğim gibi yetkililer İnternet Haberciliği konusunda ivedilikle yasal düzenlemeleri yaparak bu ve benzeri olayların önüne geçmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle mesleğini laikiyle yapan tüm emektar meslektaşlarımızın 10 Ocak Gazeteciler Gününü en kalbi duyularımla kutlar, selam, sevgi, sağlık ve esenlikler dilerim.

Salih NAVDAR

Ardeşen Gazeteciler Dernek Başkanı

Editör: Neco Yarıcı