Rize’nin Ardeşen İlçesinde 2009 yılında kurulan Ardeşen Gazeteciler Derneği yeni ofisini açtı.

Ardeşen’de görev yapan basın mensuplarının bir çatı altında toplandığı dernek açılışı yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Ardeşen Gazeteciler Derneğinin açılışına Ardeşen Kaymakamı Ekrem Çeçen, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Türkiye Rafting Federasyon Başkanı Fikret Yardımcı, Eski Müsteşar İmdat Akmermer, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, RTEÜ Ardeşen Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Sait Albayrak, Demirören Haber Ajansı Karadeniz Bölge Müdürü Muhammet Kaçar, Demirören Haber Ajansı Rize Temcilcisi Arzu Erbaş, Anadolu Ajansı Rize Temsilcisi Muhittin Sandıkçı, Rize Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Çetin Çakır, Çaykur Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Erbaş, siyasi parti başkanları, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire müdürleri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Açılışta Ardeşen Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Navdar, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya ve Ardeşen Kaymakamı Ekrem Çeçen birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından protokol ve davetlilerin katılımlarıyla derneğin açılış kurdelesi kesildi.

Ardeşen Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Navdar yaptığı konuşmada “Dernek çatısı altında bulunan basın mensuplarımızın bölgemizde medya noktasında etkin bir rol oynayan köklü kuruluşlarımızdan Gelişim TV Medya Okulu mezunu olduğuna vurgu yapmak isterim. Bu mahiyette de Gelişim TV’nin kurucuları olan rahmetli İlhan Eskiçırak’ı ile rahmetli Mehmet Çırakoğlu’nu için yine şahsımın 21 yıllık basın hayatında etkin bir şekilde varlığını hissettiğim ve geçtiğimiz yıl bu ay içinde Kovid-19 hastalığından dolayı hayatını kaybeden Gazeteci Ahmet Özcan’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Yine geçtiğimiz haftalarda akşam evine giderken aracıyla kaza geçiren ve RTEÜ Eğitim ve Araştırma hastanemizde tedavi altına alınan, yoğun bakım tedavisi sonrası sağlığına kavuşan Utku Devrimsel kardeşimize de geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha iletiyoruz. Ardeşen’de ulusal ve bölgesel lisansı olan 3 TV, yine bölgesel yayın yapan 3 radyo, internet üzerinden yayın yapan 9 haber sitesi ve 2 gazete basın yayın olarak hizmet vermekte. Bir ilçede bu denli güçlü bir haberci topluluğunun var olması medya noktasında görsel, işitsel ve yazınsal olarak o ilçenin ne denli güçlü olduğunun göstergesidir. Ancak kontrolsüz güç güç değildir ilkesiyle Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın önemli destekleriyle bu basın gücünü tek çatı olan dernek mahiyetine alma girişimimiz bizi bugün açılışını yapacağımız bir ofisin önünde toplanmamıza vesile olmuştur. Yine dernek ofisimizin oluşumunda katkı sağlayanlar köşesinde de kurum ve firma logolarıyla kendilerine teşekkür ettiğimiz isimleri dernek içinde göreceksiniz. Bu isimlerden biri olan Serkan Esirgemez Beye de çok teşekkür ederim. Derneğimiz yıl içerisinde aktif bir faaliyet yürütecektir. Kültür, sanat, sportif ve medya alanında seminer ve konferanslar düzenleyecek ve haber yapma adına gecesini gündüzüne katan yeri geldiğinde ailesine ayırdığı zamandan hatta sağlığından bile feragat ederek yağmur, çamur, kar demeden her ne şartta olursa olsun bir kare fotoğraf çekip olay ile ilgili bilgi toplama adına canla başla çalışan üyelerimize daha güzel imkânlar ve şartlar oluşturma adına çalışacağız. Bu doğrultuda siz etkin ve yetkin idarecilerimiz, siyasetçilerimiz, kolluk kuvvetlerimize, iş adamlarımız ve halkımızdan da istirhamımız şudur. Mesleğini icra eden basın mensuplarımıza lütfen kolaylık sağlayalım. Doğumda, ölümde, kazada veya afette doğru ve hızlı bilgi almalarına imkân verelim. Haberi yapan arkadaşı uyarma niteliğinde elbette yorum yapılacaktır ancak bu yorumlar kişi hak ve özgürlüğüne kastedilerek hakaret, aşağılayıcı, yapıcı olacağına yıkıcı ve kurucu olmamalıdır.

Biz Gazeteciler yolda iki kez 21 Ekim Dünya Gazeteciler günü ve 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü olarak kutlanan özel günlerde değil bir açılışınız ya da tanıtımınızda habere ihtiyaç duyduğunuz gibi her daim toplumdaki saygınlığımızı hissetmek ve haber mahiyetinde ulaşılırlarımızın aktif olmasını isteriz.

Bu duygu ve düşüncelerle Ardeşen Gazeteciler Derneğimizin yeni ofisi yerelde ilçemize, genelde de bölge ve ülkemize hayırlı olsun. Tekrardan açılış törenimize geldiğiniz için Şükran ve minnetlerimi sunar teşekkür ederim.”

Editör: Medya Laz