Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, ilçede görev yapan gazetecilerle kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.

Ardeşen Belediyesi Sosyal Tesislerindeki toplantıda yatırım ve projelere ilişkin açıklamalarda bulunan Kahya, sokak köpekleriyle ilgili kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi.

“İNSANLAR KORKUYOR DİYE SOKAKTAN KÖPEKLERİ ÇEKMEMEK LAZIM”

İnsanların sokak köpeği korkusunun önüne geçilemediğini; ancak insan korkuyor diye sokaktan köpeğin çekilmemesi gerektiğini savunan Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya “Kanunlarla yönetiliyoruz ve kanunların üstünde değiliz. Sokak hayvanlarının rehabilite edilmesiyle ilgili bizden bakım evi istediler. İstedikleri zaman biz zaten yapmıştık. Çıkan kanuna baktığımızda kanun şunu der; siz hayvanı alın, rehabilite edin, kulağına küpesini takın, aşılarını yapın sokağa bırakın, hangi sokaktan aldınız ise oraya bırakın, sokak hayvanı olsun. Mantık doğru; fakat insanların korkusunun önüne geçemiyorsunuz. İnsanların tedavi edilmesi lazım. Sokaktan insan korkuyor diye köpekleri çekmemek lazım.” Dedi.

“KÖPEKLER AÇIK HAPİSHANEYİ HAK ETMİYOR”

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya “Televizyonlarda gördüğümüz bazı kötü örneklerden dolayı köpekler bakım evlerine değil de barınaklara, yani dışarı çıkılmayan açık hapishanelere hapsedilsin diye talepler var. Bunun adı açık hapishanedir. Köpekler bunu hak ediyor mu açık hapishanede kapatılmaya? Bence hak etmiyor. Peki, bunu yaptığımızda sokakta hayvan eksilir mi? Sokakta hayvan eksilmesinin olmazsa olmaz kuralı şudur. Hayvanları mutlaka kısırlaştıracaksınız ve sokağa bırakacaksınız. Sebebi şu, her hayvan kendi çevresini oluşturur. Diyelim ki güçlü bir hayvanın yanına başka köpek girmez.” Şeklinde konuştu.

Yaşıyan Ardeşende Gazetecileri Ziyaret Etti Yaşıyan Ardeşende Gazetecileri Ziyaret Etti

“KÖPEKLERİN BİR KISMI SALDIRIYOR, İNSANLAR DA BİRBİRİNİ DÖVÜYOR”

Ardeşen Belediyesi olarak insanların köpek korkusunu yenmesi yönünde çalışmalr yaptıklarını söyleyen Kahya “Vatandaşın korkusunu yenmemiz lazım. Bunun için Ardeşen Belediyesi olarak bütün okullara kafes ve köpek verdik. Çocuk yaşta köpek korkusunu yenelim diye. Köpeklerin bir kısmı saldırıyor, insanlar da birbirini dövüyor. İnsanların saldırganı yok mu? Ne yapacağız? Hapse mi atacağız? İnsanoğlu olarak biz bazen çok tehlikeli hale gelebiliyoruz, karşı tarafı tahrik ederek.” Açıklamasında bulundu.

Editör: Tunahan Kalender