Apple Netflix Gibi Aylık Ödemeye Geçiyor!

Akıllı telefon sektörünün en önemli isimlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde iPhone 13 modellerini piyasaya sürdü. Genel olarak iPhone 13 fiyatları 14.799 TL'den başlıyor. Bu ise Mini model için bir etiket fiyatı. Standart, normal bir iPhone için en az 16.299 TL ödemeniz gerekiyor. Ancak üst düzey bir kamera deneyimi sunan Pro modellerinden birini istiyorsanız en az 21.499 TL'nin üzerine çıkmanız gerekecek. Kamerası iyiyken ekranın biraz daha büyük olmasını istiyorsanız 23.499 TL gibi küçük bir servet ödemeniz gerekebilir. Şimdi konumuzun özelliklerine geçelim. Apple'ın resmi sitesinde yer alan Türkiye maliyetlerinden bahsetmiştik. Bu fiyatlara normal bir iPhone sahibi olmak fazlasıyla zor görünüyor. iPhone edinmenin daha basit bir yöntemi yok mu diye soruyor olabilirsiniz. Tüm detaylar en ince ayrıntısıyla haberimizde…

Mevcut şartlar altında yeni bir iPhone satın almanın kolay olmadığını söyleyebiliriz. Ancak Apple'ın içinden gelen isimler tarafından açıklanan yeni proje gerçeğe dönüşürse tüm dengelerin değişmesini bekleyebiliriz. Peki bu proje iPhone almak isteyenlere ne tür faydalar sağlıyor? Apple'ın Netflix'e benzer şekilde sabit bir aylık abonelik ücreti planladığı söyleniyor. Bu maliyet elbette aşırı olmayacaktır. Amerika Birleşik Devletleri için aylık 20 dolar ücret belirlendi. Apple birimsel mantığı takip ederse Türkiye'de aylık abonelik ücreti 100 ile 200 TL arasında olabilir. Bu gerçekten dikkate değer bir gelişme.

Ayrıntılar Henüz Mevcut Değil

Tabii ki, sistemin tüm incelikleri henüz ortaya çıkmadı. Örneğin, ilk iPhone modelini aldığımızda belirli bir ücret ödememiz mi gerekecek yoksa Apple kredi kartımızdan belirli bir tutarı mı kesecek bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, abonelik süresi sona erdikten sonra iPhone modelini iade edeceğimiz. Bu durumda ilk etapta kullanıcıdan bir ücret talep etmek veya belirli bir miktar paranın bloke edilmesi mantıklı geliyor. Kullanıcılar büyük ihtimalle yeni model çıktığında mevcut iPhone modellerini yenisiyle değiştirebilecekler. Fakat bu konu hakkında henüz kesin bir bilgi sağlanmadı. Daha önce de belirttiğimiz gibi konuyla ilgili henüz çok fazla bilgi sızdırılmış değil.