“Türkiye’de Adalete Erişim için Adli Yardım Uygulamalarının Geliştirilmesine Destek Projesi Aşama II” kapsamında, barolar nezdinde kurulan Şiddet Mağduru Destek Merkezlerinin açılışı yapıldı. Törende “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Baroların Rolü ve Adli Yardım” konulu konferans da gerçekleştirildi.ANKARA (İGFA) - Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) ana faydalanıcısı olduğu, Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın ortak olarak katıldığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen ve İsveç Büyükelçiliği, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı’nca (SIDA) desteklenen proje kapsamında etkinliğin açılış konuşmasını TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan yaptı. 

“ŞİDDET KÜLTÜRÜ ADALETSİZLİK VE EŞİTSİZLİK DUYGUSUNDAN BESLENİYOR”

TBB Başkanı Sağkan, şiddet ile yapılacak mücadelenin uzun erimli ama mutlaka tutarlı bir kültürün oluşması ile sağlanabileceğine vurgu yaptı. "Şiddet kültürü bir taraftan iktidar ve güç kullanma gösterisinden olduğu kadar bir taraftan da adaletsizlik, eşitsizlik duygusundan besleniyor” diyen Sağkan, avukatlar ve barolar aracılığıyla yürütülen adli yardım hizmetlerinin önemine dikkat çekti. Sağkan, proje kapsamında açılan merkezlerin Ankara Barosu bünyesindeki Gelincik Merkezleri örnek alınarak oluşturulduğunu anlattı.

Etkinliğin açılışında Başkan Yardımcısı Av. Sibel Suiçmez, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanı Ramazan Gürkan ve İsveç Büyükelçisi Staffan Herrström da birer konuşma yaptı.

Hibrit olarak gerçekleştirilen konferansa, TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Ankara Barosu Başkanı Av. Kemal Koranel, Balıkesir Barosu Başkanı Av. Erol Kayabay yüz yüze; Denizli Barosu Başkanı Av. Adnan Demirdöğer, Samsun Barosu Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, Mardin Barosu Başkanı Av. İsmail Elik, Antalya Barosu Başkan Yardımcısı Av. Evrim Ercan ile Rize Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Zeynep Öztürk uzaktan bağlantı yoluyla katıldılar.

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Baroların Rolü ve Adli Yardım” başlıklı, moderatörlüğünü UNDP Türkiye Hukuk Uzmanı Musa Toprak’ın yaptığı konferansta, Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı Aslı Koçak Arıhan, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve Uçan Süpürge Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Halime Güner birer sunum gerçekleştirdi.

Kaynak: igf