ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaş çayda hava şartları ve toplanma kaynaklı ürün veriminde azalma olduğunu kaydederek, “Fakat üreticilerimiz hiçbir sıkıntı yaşamadan çok rahat bir şekilde kota ve kontenjan uygulaması yapılmadan herkes çayını çok rahatlıkla istediği yere istediği fiyata satabildi” dedi.

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaş çayda hava şartları ve toplanma kaynaklı ürün veriminde azalma olduğunu kaydederek, “Fakat üreticilerimiz hiçbir sıkıntı yaşamadan çok rahat bir şekilde kota ve kontenjan uygulaması yapılmadan herkes çayını çok rahatlıkla istediği yere istediği fiyata satabildi” dedi.

ÇAYKUR tarafından 16 Mayıs 2022 tarihinde açılan 2022 yaş çay sezonunda sezonun tamamlanmasına 1 ay gibi bir süre kaldı. 2022 yaş çay sezonunda sona yaklaşılırken ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, üçüncü sürgünde bugün itibarıyla 75 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdiklerini, bu yıl ise sezon başından bugüne kadar 482 bin ton yaş çay alabildiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaş çay fiyatını 30 kuruşluk destekleme ücreti ile birlikte 7 TL olarak açıklamasının ardından kuru çaya yapılan zamların dolayısıyla özel sektör firmalarının yaş çay taban fiyatının üzerine fiyat vermesi ile ÇAYKUR da kontenjan ve kota uygulamasına gitmedi. ÇAYKUR’un kontenjan uygulamasına geçiş yapmaması ve çayın da ağır geçen kış nedeniyle rekoltesinin düşük olması ve özel sektör firmalarının devlet fiyatının üzerine fiyat vermesi ile ÇAYKUR geçtiğimiz yıl almış olduğu 860 bin ton yaş çayın çok gerisinde kalırken bu yıl sezon başından bugüne kadar 482 bin ton yaş çay alabildi.

ÇAYKUR Genel Müdürü Alim, Genel Müdürlükte gazetecilere, bu sezon yaş çay rekoltesinde biraz düşüş olduğunu söyledi.

"Çay üreticileri için bu sezon bayram havasında geçti"

Bu yıl yaş çay sezonunun üreticiler için adeta bir bayram gibi geçtiğini söyleyen ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, "Bu yıl çay sezonu gerçekten de bayram havasında geçiyor. Biraz rekoltede düşme oldu. Hava şartları ve toplanma kaynaklı ürün veriminde azalma oldu. Fakat üreticilerimiz hiçbir sıkıntı yaşamadan çok rahat bir şekilde kota ve kontenjan uygulaması yapılmadan herkes çayını çok rahatlıkla istediği yere istediği fiyata satabildi. Bu anlamda üreticileri memnun edebildiysek en çok ondan memnun oluyoruz. Onun haricinde kurum olarak bizde bize gelen çayı işlemiş olduk.” dedi.

Alim, üçüncü sürgün yaş çay alımlarının devam ettiğini kaydederek, şöyle konuştu: "Birinci sürgünde 212 bin ton yaş çay aldık. İkinci sürgünde 195 bin ton yaş çay alabildik. Üçüncü sürgünde bugün itibarıyla 75 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdik. Bizim hedefimiz üreticinin bütün çayını alabilmek. Üreticiyi memnun edebilmek. Normalde bizim çalışanlarımız 180 gün çalışıyor. O süreç içerisinde kampanyayı da bir şekilde bitirmemiz lazım. Hava şartları da uygun olduğu müddetçe çay alımına devam edeceğiz."

"Bugün itibariyle kuru çayda 132 bin ton civarında bir satış yaptık"

Kuru çay satışlarının da iyi gittiğini belirten Alim, "Yeşil çayda 155 bin ton üretim yaptık. Bunun da 55 bin tonu organiktir. Satışlarımız hedeflerimiz doğrultusunda devam ediyor. Bugün itibariyle kuru çayda 132 bin ton civarında bir satış yaptık. İnşallah yıl sonunda koyduğumuz hedefe ulaşmak için herhangi bir terslik bulunmuyor. Satışlarımızda herhangi bir sıkıntı yok.” şeklinde konuştu.

Genel Müdür Alim, soğuk çay Didi'de hedeflerinin 100 milyon litre olduğunu, bugün itibarıyla 65 milyon litreyi geçtiklerini sözlerine ekledi.

Beyaz çayın kilogramının 1000 lira olmasına rağmen 235 kilogram aldıklarını belirten Alim, "Fiyat yüksek olmasına rağmen rağbet olmadı. Yeşil çayda 155 bin ton üretim yaptık." ifadelerini kullandı.

caykur-genel-muduru-yusuf-ziya-alim-008.jpgcaykur-genel-muduru-yusuf-ziya-alim-009.jpgyas-cay-ureticisi-001.jpgyas-cay-ureticisi-rize.jpg

Editör: Tunahan Kalender