Nurettin DOĞAN / ALAŞEHİR / Manisa ( DHA) - MANİSA'nın Alaşehir ilçesindeki, Alaşehir Çayı'nın ıslahı için Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ıslah çalışması başlatıldı.

Alaşehir Çayı'nın 20 metre genişliğinde olan yatağı son yağmurların ardından birlikte biriken rusubat nedeniyle 10 metreye kadar düştü. Bu nedenle yaşanan taşkınlardan mağdur olan çiftçiler, sıkıntılarını DSİ'ye bildirdi. Gelen şikayetleri değerlendiren DSİ 2'nci Bölge Müdürlüğü, çayın Baklacı ile Subaşı mahalleleri arasında kalan 20 kilometrelik bölümünde temizlik çalışması başlattı. 3 iş makinesi ile yaklaşık 3 ay sürecek olan çalışmayla dere yatağı eski haline getirileceği bildirildi.
DSİ Salihli Erozyon ve Rusubat Baş Mühendisliği Formeni Rıfat Sarıdoğan, "Mevcut çayın genişliği 20 metre ancak moloz ve rusubat dolması nedeniyle 10 metreye kadar düştü. Bu nedenle taşkınlar yaşanıyordu. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için çayın yatağını genişletip, yaşanabilecek olası su baskınlarını engellemek için çalışıyoruz" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha