Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN'de sokakta yaşayan can dostlara özel önem veren Akdeniz Belediyesi, zor günlerde sığınabilecekleri kulübe ve yuvalar yapıyor; bu kulübeleri kentin farklı noktalarına yerleştiriyor, ayrıca dileyen hayvan severlere ulaştırıyor.
Kış aylarında sokakta yaşayan can dostlarının soğuktan korunabilmesi için barınaklar yapan, pandeminin en ağır günlerinde sokak hayvanlarına tonlarca yem, mama, su desteği sunan ve bu desteğini sürdüren Akdeniz Belediyesi, bir yandan da kedi ve köpekler için kulübe üretmeye, güvercinler için yuva yapmaya devam ediyor. Belediyenin makine ikmal sahasında bulunan marangozluk atölyesinde görevli personel tarafından üretilen barınaklar ve yuvalar, ilçede bulunan ve sokak hayvanlarının yoğun bulunduğu park, bahçe, meydan ve uygun alanlara yerleştiriliyor. Diğer yandan talep eden hayvan severlere de bu kedi ve köpek kulübeleri veya kuş yuvaları teslim ediliyor.

Belediye Başkanı Mustafa Gültak, sokak hayvanlarının beslenmesi, barınması ve korunması amacıyla, yerel yönetim olarak üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu eksiksiz yerine getirmeye çalıştıklarını dile getirdi. 
Herkes için yaşanabilir bir Akdeniz yaratmak için mücadele verdiklerini belirten Başkan Gültak, "İlçemizde yaşayan bütün canlıları seviyor ve önemsiyoruz. Sokakta yaşayan, dünyayı paylaştığımız, hayatımızı renklendiren can dostlarımız için üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmek için çalışıyoruz. Can dostlarımızın mama, yem ve su ihtiyaçlarını karşılarken, kışın soğuktan yazın da sıcaktan korunabilmeleri için ilçemizin her yerine kulübeler yerleştiriyoruz. Kuşlar ve güvercinler için de yuvalar yapıyor, park ve meydanlardaki ağaçlara asıyoruz. Geçen yıl içinde Adanalıoğlu sahilini mesken tutan köpeklerimiz için 100 metrekarelik alanda, 5 padokun bulunduğu, yaklaşık 20 köpeğin barınıp beslenebileceği korunaklı ve sağlam bir barınak yapmıştık. Hayatımızı, dünyamızı, çevremizi paylaştığımız sessiz dostlarımızı koruyor, onların sesi oluyoruz. Vatandaşlarımızdan da tek ricamız, can dostlara karşı duyarlı olmaları ve onlara sahip çıkmalarıdır" diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha