Aslıyüksek, Adli Tıp Kurumu’nda mesai dışı otopsi hizmetinin verilmeye başlandığını açıkladı.
100 yılı aşkın bilgi, birikim ve altyapısıyla örnek ve öncü resmi bilirkişilik kurumu olan Adli Tıp Kurumu, İstanbul merkez yerleşkesinde otopsi ve cenaze teslim işlemlerini gece 24.00’a kadar uzatarak önemli bir yeniliğe imza attı.Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Adli Tıp Kurumu Başkanı görevine gelen Dr. Hızır Aslıyüksek yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Mesai saatinden sonra gelen cenazelerin otopsi işlemlerinin ertesi güne kalması, özellikle şehir dışına gidecek cenazelerin yakınlarının ciddi anlamda mağduriyetlerine yol açmaktaydı.
Uluslararası kalite standartlarında bilirkişilik hizmeti veren Adli Tıp Kurumunda (İstanbul) mesai saatleri içerisinde (08.30-17.00) gerçekleştirilen otopsi ve cenaze teslim işlemlerinin mesai sonrasında da devam ederek gece 24.00’a kadar yapılmasına 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren başlandı.

Yeni uygulamanın tüm ülke genelinde hayata geçirilebilmesi için öncelikle 11 Grup Başkanlığında başlamak üzere tüm Adli Tıp Şube Müdürlüklerinde çalışmalara başlandı. Ülkemizde 100 yılı aşkın süredir adli tıp ve adli bilimler alanında resmi bilirkişilik hizmeti veren Adli Tıp Kurumunun gelişimine katkıda bulunan ve başarılarımıza yenilerini eklemeye devam eden her bir çalışma arkadaşımıza şükranlarımı sunuyorum.”

Editör: Neco Yarıcı