10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle açıklamada bulunan 53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak gazetecilik mesleğinin ayaklara kadar düştüğünü belirterek “ Maalesef gazetecilik mesleği sosyal medya fotoğrafçılarının elinde kaldı. Bu mesleği gerçek yapan, dağ taş demeden, Sel ve Heyelan demeden, gecesi ve gündüzü belli olmayan onurlu meslek sahipleri artık itibar görmemekte ve yasalarla hakları verilmemekte. Bugün elinde cep telefonu olan 3-500 TL ye site kuranlar kendilerine gazetecilik süsü vererek toplumda itibar görmeye başladı. Elbette bunun önüne devlet yasalar ile geçecek, Gazetecilik demek onur ve itibar demektir, bu itibar sosyal medya fenomenlerinin ayakları altına verildi” dedi.

Gazetecilik öldürüldü

Bayrak açıklamasında “ Gazetecilik artık komada, can çekişiyor, yapılacak yasal değişiklikler ile tekrar hayata döndürülebilir. Gazeteci taraf değil, tarafsız olmalı, Gazetecinin kalemi satılık olmamalı, kırtasiyeden kalem alır gibi bazı siyasiler ve STK lar gazetecilerin kalemlerini satın almakta, bu onurlu meslek gerçek onuruna kavuşturulmalı” dedi.

10 Ocak tarihte kaldı

10 Ocak çalışan gazeteciler gününün tarihe gömülü kaldığını belirten Bayrak “ Meslek onursuzlaştırılmaya devam ediliyor. Tarihte bu meslek için mücadele edenlerin kemikleri sızlamakta, bugün ayaklar altına kadar düşürülen gazetecilik mesleği 4 üncü kuvvet olarak bilinirken bugün maalesef gazetecilik bitirilme aşamasına geldi. İktidarın mutlaka bu meslek için yeni meslek yasası çıkartması gerekiyor. İtibarsızlaştırılmaya çalışılan, yalan, dolan ve sahte ve asılsız haberlerle insanların onur ve gururları ile oynayan meslek olmaktan mutlaka çıkartılması gerekiyor” ded

Editör: Medya Laz