21 Ekim Dünya Gazeteciler günü dolayısıyla Ardeşen Gazeteciler Dernek Başkanlığından bir mesaj yayımlandı. “Gazetecilik birilerinin yazılmasını istemediği şeyleri yazmaktır. Geri kalan her şey halkla ilişkilerdir! ” (G.Orwell) 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü kutlu olsunGünümüzde dünyanın en zor mesleklerinden birini icra eden meslektaşlarımın 21 Ekim Dünya Gazeteciler gününü en içten ve samimi duygularımla kutlarım açıklaması yapan Başkan Salih Navdar Sözlerine şöyle devam etti:

Her ne şart olursa olsun doğru, tarafsız, gerçek haber yaparak kamuoyunu haber hakkında aydınlatan haberdar eden tüm gazetecilerin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Kutlu Olsun.Birçoğu bu işi meslek edinse de aslında işin özünde fedakârlık, kendinden, ailesinden ve özel hayatından fedakârlık vardır.

 Açıkçası mesai kavramı gütmeden canla başla çalışan, yeri geldiğinde görev esnasında hakarete, şiddete ve ötekileştirilmeye maruz kalan meslektaşlarımız olmuyor değil, tüm bu olumsuzluklara rağmen kamuoyuna haber ve bilgi akışını tarafsız bir şekilde yansıtmak, toplumsal sorunları dile getirmek, demokrasi ve gelişimine katkı sağlamak için gece gündüz demeden uğraş veren kıymetli basın çalışanlarımızın hakları gerçekten ödenmez

Toplumların bilinçlenmesi ve gelişmesi için çalışan, savaş ve doğal afet gibi her türlü zor koşullarda, kamunun menfaatleri için doğru ve objektif habercilik yapan değerli basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlar, meslek hayatınızda başarılar dilerim.

 

Gazetecilik mesleğinde tanıdığım ve yakın bir tarihte kaybettiğimiz kişiliği ve mesleğe olan aşkıyla da her daim akıllarda olan ve gönüllerde yaşayacak olan Ahmet Özcan abimi de anmadan geçmeyeceğim. Allah gani gani rahmet eylesin.

 

Öte yandan sitem edeceğim meslektaşlarım da yok değil!

Gece gündüz demeden canla başla imkânsızlıkları imkâna çevirerek yapılan haber ile ilgili kaynak dahi gösterme nezaketinde bulunmayan kişi veya kişilerin haberci kimliği adı altında olması basın camiası olarak bizleri çok derinden üzmektedir.

Gerçek habercilerin haklarını gasp eden ve kendine haberciyim diyen bu kişiler, yeri geldiğinde gerçek habercileri ve yöneticileri halkın karşısında zor durumda da bırakmaktalar. Bu doğrultuda bir kuruma bağlı olamadan adeta korsan habercilik yapan bu kişilerin yasalar karşısında gerekli yaptırımları almasını temenni ediyorum.

 

Amaçları doğru haber vererek kamuoyunu bilgilendirmek adına hızlı, tarafsız, ilkeli ve dürüst yayıncılık anlayışıyla ülke ve dünyada neler olup bittiğini halka aktararak toplumların bilgilendirmesini sağlayan gazetecilerin haklarının savunulması niteliğinde yaptığım sitem yazılarım, umarım emek hırsızı ve kendini haberci adleden bir takım vicdan yoksunu kişilere sağduyu çağrısı niteliğinde uyarı olur.

Bu manada, Halkın gözü kulağı olan; doğru ve tarafsız bir şekilde yaptığı haberi kamuoyu ile paylaşma yolunda emek harcayan tüm basın mensuplarımızın 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü bir kez daha kutlarım.

Salih Navdar Ardeşen Gazeteciler Dernek Başkanı

 

Editör: Tunahan Kalender