Türkiye'nin kırmızı çizgisi! Karşı destek geldi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 25 Eylül'de yapılacak ve Türkiye'nin 'kırmızı çizgi' olarak gördüğü IKBY'nin referandum kararına destek çıktı.

Türkiye'nin kırmızı çizgisi! Karşı destek geldi

Erkan Talu / Haber7.com

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Irak’ta bağımsız bir Kürdistan'ın kurulmasını desteklediklerini söylediği öne sürüldü. İsrail Başbakanı'nın, bazı Amerikalı siyasetçilerle gerçekleştirdiği sohbette, IKBY'nin 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumuna dair İsrail'in tutumunu anlattı.

NETANYAHU KÜRT DEVLETİNE OLUMLU BAKIYOR

İsrail'de yayın yapan Jerusalem Post‏ gazetesinin haberine göre, Netanyahu'nun söz konusu sözlerini, geçen hafta bölgesel meselelerin konuşulduğu ve 33 kişilik Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin de katıldığı bir toplantıda sarf ettiğini yazdı.

Jerusalem Post’a konuşan bir kaynak, Netanyahu’nun bu görüşmede Irak’ta kurulacak bağımsız bir devlete "olumlu baktığını" kongre üyelerine aktardığını söyledi.

2014'TEN SONRA İLK KEZ YORUM YAPTI

Gazete ayrıca, Netanyahu’nun, en son 2014’de Tel Aviv’deki bir konuşmasında bağımsızlık konusuna değinip destek verdiğinin altını çizdi.

ABD VE TÜRKİYE'NİN POZİSYONU

Haberde, ABD ve Türkiye'nin de tutumuna dair bilgi paylaşıldı. Gazete, ABD’nin kararının Irak’ın bölünmemesi yönünde olduğuna, Türkiye'nin ise konuyu "kırmızı çizgi" olarak gördüğüne dikkat çekti.

MISIR'DAN DA DESTEK GELMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde de, Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rudaw haber sitesi, Irak Parlamentosu'ndaki KDP grubuyla bir araya gelen Mısır'ın Bağdat Büyükelçisi Alaa Musa'nın "Bağdat'la anlaşmaya varırsanız, Mısır ertesi gün Kürdistan'ın bağımsızlığını tanıyacaktır" dediğini belirtilmiş.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2017, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER